Летните горещини застрашават здравето на хората с хронични заболявания
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Лекар съветва как да се предпазим от жегите
Жълт код за опасно топло време е обявен в 20 области на страната, като най-топлото време се очаква в Северна, Централна и Югозападна България. Максималните температури варират между 33 и 38 градуса, като метеоролозите предупреждават за повишен риск от топлинен удар и дехидратация.
В условията на такива високи температури, специалистите съветват хората да се въздържат от излизане на открито в най-горещите часове на деня, обикновено между 12:00 и 16:00 часа. Ако е наложително да се излезе, препоръчително е да се носят светли дрехи, които не привличат топлина, и да се приема повече вода, за да се избегне дехидратация.
Д-р Милена Василева, кардиолог, споделя своите препоръки относно какво трябва да се предприеме при такива екстремни горещини, особено за хората с хронични заболявания. „Горещините са особено опасни за пациенти, които страдат от хронични сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания,“ подчертава тя. „Дехидратацията на организма води до намаляване на електролитите с изпотяването, както и с диуретичната терапия, която приемат постоянно тези пациенти. Трябва да се приема адекватно количество течности, да се регулира диуретичната терапия и терапията на тези заболявания с лекуващия кардиолог или невролог. Най-вече наистина да не се ходи навън през деня, когато са много високи температурите, защото това води и до колабиране.“
От Министерството на здравеопазването припомнят, че горещините могат да бъдат особено рискови за възрастни хора, малки деца и бременни жени. Важно е да се следи за признаци на дехидратация, като сухота в устата, главоболие, замаяност и учестено сърцебиене. В случаи на тежка топлинна реакция, като припадък или повръщане, трябва незабавно да се потърси медицинска помощ.
Независимо от повишените температури, мнозина планират активен отдих на открито, особено в планините и крайбрежните райони. Но експертите предупреждават, че дори в тези места, където температурите може да изглеждат по-приятни, слънцето остава опасно. За хората, които планират дълги разходки или спортни дейности на открито, е важно да се осигури адекватна защита от слънцето – носенето на шапки, слънчеви очила и използването на слънцезащитни кремове с висок фактор са задължителни мерки.
Също така, шофьорите трябва да бъдат внимателни. Жегите могат да предизвикат умора и да понижат концентрацията зад волана. Ако е възможно, избягвайте пътуванията в пиковите часове на деня и не оставяйте деца или домашни любимци в затворени автомобили, дори за кратко време.