Лекари спасиха родилка с тежко усложнение
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Екип от акушер-гинеколози, съдови хирурзи, анестезиолози и неонатолози извърши уникална за страната мултидисциплинарна процедура, при която е спасен животът на жена с високорискова бременност и недоносеното й бебе, съобщиха от болница "Токуда“.
Става дума за жена в 30-та седмица от бременността, с две предходни раждания чрез цезарово сечение, при която се е развила т.нар. плацента превия перкрета. Това е състояние, при което плацентата е разположена пред бебето, преминала е през цялата маточна стена, като е достигнала и сраснала с пикочния мехур.
При подобни усложнения бебето се ражда по оперативен път, а матката се отстранява веднага след това, тъй като плацентата не може да бъде отделена от нея. Животът на майката обаче е в риск, тъй като операцията е свързана с висока кръвозагуба – средно от 2 до 5 литра кръв се губят при такива случаи, според съвременната статистика.
“Това, което беше направено в случая е, че в началото на операцията за раждане на бебето, чрез специални катетри, съдовите хирурзи спряха кръвотока по основните артерии, които кръвоснабдяват матката, като по този начин значително се намали кръвозагубата. Важно е при такава процедура бебето да се извади веднага след спирането на кръвотока към матката, тъй като в противен случай то не може да оцелее“, обясни началникът на отделението по Акушерство и високорискова бременност доц. Петър Марков.
Това е един от двата случая от началото на годината, при които акушер-гинеколозите и съдовите хирурзи работят в екип за спасяването на живота на родилка. Другият казус е на жена след трето цезарово сечение, която на 20-ия ден след раждането вдига висока температура и постъпва за лечение на тромбофлебит.
Въпреки предприетото антибиотично лечение с последна генерация широкоспектърни антибиотици, състоянието й остава усложнено, което налага да се вземе тежкото решение за отстраняване на матката в късните часове на неделния следобед.
Операцията е извършена отново в екип със съдовите хирурзи, които поставят във вена кава (голямата вена, която отвежда кръвта от тялото към сърцето) специален стент, чрез който се предотвратява рискът от белодробна емболия. Белодробната емболия означава попадане на тромб в съдовото русло на белия дроб и е водеща причина за майчина смъртност в развитите страни, като честотата й е около 5-12/10 000.
По думите на доц. Петър Марков позитивното решаване на подобни сложни казуси дава повод за удовлетворение на всички включени специалисти. “Медицинската помощ у нас е организирана по такъв начин, че на практика няма друга болница, в която да са събрани под един покрив всички необходими условия, за да се предложи на жената най-адекватната съвременна медицинска грижа. Тя включва не само акушеро-гинекологична, съдова, анестезиологична и неонатологична експертиза на най-високо ниво, но и организация, която дава възможност тези специалисти да се съберат по всяко време на денонощието, да имат цялата необходима медицинска инфраструктура, оборудване и консумативи, за да могат да свършат работата си по най-добрия за пациента начин.“, допълни доц. Марков.
Съдът в Перник: АПИ има вина за катастрофата с македонския...
Крим обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...
Руски дрон порази пътнически автобус в Херсон
Без газ от Русия: Хиляди в Молдова останаха на студено
Нана: Искам да ви кажа, че в България сме си много добре