Д-р Любомир Балабански: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Гените определят риска от алкохолна зависимост
Генетичните фактори играят ключова роля при развитието на алкохолна зависимост, като определят различната степен на податливост при различните хора. Това стана ясно от изказването на д-р Любомир Балабански, молекулярен генетик, в ефира на предаването „Социална мрежа".
Според експерта между 8 и 20 процента от световното население консумира алкохол над препоръчителните норми на Световната здравна организация (СЗО), като мъжете са по-склонни към развиване на зависимости.
"Когато говорим за зависимост, е важно да отбележим, че това е консумацията на определена съставка или практикуването на определен навик с ясното съзнание, че този процес вреди на здравето", поясни д-р Балабански.
Експертът представи интересен мисловен експеримент, който илюстрира ролята на генетиката: "Ако покажем един мисловен експеримент, в който 1000 души консумират еднакво количество алкохол няколко десетилетия, всеки един от тях ще има различни здравословни последици. Няма всички да развият зависимост и това се дължи на гените, с които всеки от нас се е родил. Някои ще имат цироза на 30, други на 40. Ще има и такива, които няма да бъдат засегнати".
Д-р Балабански подчерта, че съвременното общество възприема консумацията на алкохол като социално приемлива норма. "В основата на почти всички зависимости е влечението ни към допамин – хормонът на щастието, удоволствието. Това е и краткосрочния ефект от пиенето", допълни специалистът.