Жалби за компрометиращи материали в навечерието на балотажа в Две могили

0
Общинската избирателна комисия разглежда сигнали за уронване на престижа на двамата претенденти за кметския пост
Общинската избирателна комисия разглежда сигнали за уронване на престижа на двамата претенденти за кметския пост

Общинската избирателна комисия разглежда сигнали за уронване на престижа на двамата претенденти за кметския пост

Предизборното напрежение в община Две могили достигна своя връх ден преди решаващия балотаж за частичен избор на кмет. Общинската избирателна комисия (ОИК) бе принудена да разгледа серия от жалби за нарушения, свързани с опити за уронване на престижа на кандидатите.

Първата жалба е подадена от кандидатката Мариета Петрова, която сигнализира за разлепени върху нейни агитационни материали плакати, целящи да накърнят престижа и доброто ѝ име. В предоставения снимков материал се вижда, че на въпросните плакати присъстват Мариета Петрова и Пламен Нунев. При извършената проверка ОИК - Две могили е констатирала, че посочените материали действително са поставени на различни места на територията на града и населените места в общината.

Нарушения на Изборния кодекс

Комисията установи, че плакатите са издадени в нарушение на разпоредбите на чл. 183, ал.4 от Изборния кодекс, тъй като накърняват добрите нрави и целят уронването на доброто име на кандидата за кмет. Допълнително е констатирано нарушение на чл. 183, ал. 5 от ИК, тъй като материалите са разлепени върху агитационни плакати на кандидата преди приключване на изборния ден.

Въз основа на установените нарушения, ОИК - Две могили взе решение председателят на комисията да състави акт при установяване на конкретен извършител, а кметът на общината да предприеме незабавни действия за премахване на тези материали. За установяване на самоличността и съпричастността на извършителите е потърсено съдействието на полицията.

Жалби и за двамата кандидати

Втората жалба, разгледана от комисията, е подадена от Йоана Димитрова. Тя сигнализира както за разлепените плакати срещу Мариета Петрова, така и за разпространяван във Фейсбук клип срещу другия кандидат - Драгомир Драганов. Жалбоподателката настоява комисията да се произнесе по компетентност и да уведоми полицията за установяване на нарушителите чрез камерите за видеонаблюдение в града. В жалбата се иска и проверка на Фейсбук профилите на лицата „Данимир Николов" и „Milen Ivanov", както и на профила в ТикТок, от който е публикувано видеото срещу Драгомир Драганов.

По отношение на социалните мрежи, ОИК - Две могили постанови, че Изборният кодекс не предвижда правомощия на Централната избирателна комисия или Общинските избирателни комисии да регулират предизборна агитация в социалните мрежи. Тъй като те не представляват медийна услуга, публикациите във Фейсбук не подлежат на регулация от ОИК и не представляват „предизборна агитация" по смисъла на закона. На това основание комисията остави без уважение тази част от сигнала, като не установи нарушение на Изборния кодекс.

Балотажът за частичен избор на кмет в община Две могили ще се проведе утре.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Sign in with Google
Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари