Шедьоври на българския иконопис представиха в Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Експозицията събира творби на най-добрите български зографи
В Художествената галерия в Русе снощи бе открита забележителна изложба на икони от периода между XVII и XIX век, съобщиха за Dunavmost.com от пресцентъра на Областна администрация.
Събитието започна с изпълнение на камерния състав от хора при Държавна опера - Русе под диригентството на Стелияна Димитрова - Хернани. Музикантите представиха църковнославянски акапелни песни, сред които „Отче наш" от Петър Динев и „Во Царствии Твоем", както и „Хвалите име Господне" от Добри Христов със солист Пламен Бейков.
Експозицията включва 38 икони, като три от тях са собственост на галерията, а останалите 35 са част от стария иконостас на църквата „Свети Георги", предоставени от Русенската митрополия.
Областният управител Драгомир Драганов сподели пред присъстващите: „Творбите, които виждаме днес, не само ни възхищават с изяществото си, но и ни напомнят за вечните духовни ценности, съхранявани през вековете. Иконите не са просто произведения на изкуството – те са мост между земното и небесното, свидетелство за непоколебимата вяра и силата на българския народ".
Майстори на иконописта
Царските икони, включващи изображенията на Христос Пантократор, Света Богородица, Свети Йоан Кръстител, Свети Георги, Свети Спиридон и Свети Харалампий, са дело на Захария Цанюв (1811-1886). Специално внимание заслужава иконата на Архангел Михаил, създадена от друг известен представител на Тревненската школа - Йоаникий папа Витанов (1794-1854).
Сред експонатите се откроява и творбата „Покров Богородичен" на Димитър Кънчов (1808-1901), както и по-късната икона „Свети Георги с житийни сцени" от 1857 година, чийто автор остава неизвестен.