Кръгът "Осемте джуджета" отново не успя да завземе бизнеса на баща и син Златанови
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Апелативен съд: Промяната на собствеността и управлението на фирмата „Изамет 1991“ е нищожно
Завземането на бизнеса на Явор Златанов и баща му Илия Златанов от кръга "Осемте джуджета" чрез промяната на собствеността и управлението на фирмата им „Изамет 1991“ е обявено за нищожно от Софийския апелативен съд (САС), съобщи "Лекс".
Миналата година Софийският градски съд (СГС) призна за доказани отрицателните установителни искове, с които Явор Златанов поиска решенията на Общото събрание за завземането на фирмата му от подставеното лице Кристиян Христов да бъдат приети за невзети. Това решение бе потвърдено и от САС.
Историята започва през 2019 година, когато Илия Златанов, търсейки помощ от бившия следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, вместо да получи съдействие, твърди, че е станал жертва на присвояване. В интервю пред „Антикорупционния фонд“ бизнесменът разказа, че Петров и кръгът около него са отнели фирмата, парите и злато за над 4 милиона лева от семейството.
Синът му Явор споделя, че е бил арестуван и изнудван да подпише документи, съгласявайки се да приеме за съдружник във фирмата Кристиян Христов, а двамата с баща му да бъдат освободени от управлението на „Изамет“. Подписването се е състояло в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е бил откаран за спешна хемодиализа и е подписал под заплаха за живота си.
В съдебните заседания Явор Златанов оспорва провеждането на Общото събрание, като и двете инстанции са категорични, че такова събрание реално не се е случило. В протокола от предполагаемото събрание е записано, че Кристиян Христов е приет за съдружник, адресът на фирмата е променен, капиталът е увеличен, а управителите - Явор и Илия Златанови - са освободени, като Илия Златанов е упълномощен да възложи управлението на Христов.
В исковата си молба Явор Златанов разказва, че след ареста през 2019 година е бил лишен от парите, златните си монети, автомобилите, фабриката и складовите си наличности за 2 милиона лева. По-късно Петьо Петров започнал да му изпраща хора с ултиматум да прехвърли дяловете си. През 2020 година адвокат Десислава Коцева го заплашила, че ако не прехвърли дяловете си, ще влезе в затвора и детето му ще остане без баща. Явор разказва, че „тази жена се държа като най-бруталната мутра, която съм срещал някога в живота си“.
Златанов отказва, но на 16 март 2020 година отново е арестуван и на 18 март е откаран в болница „Лозенец“. На 23 март в изключително тежко състояние, той подписва документите под заплаха, за да спаси живота си. Съдът установява, че общо събрание на съдружниците на „Изамет“ на 23 март 2020 година реално не е проведено, а решенията са взети на друга дата.
Съставът на САС, с председател и докладчик Иван Иванов, пише в решението си, че нотариалното удостоверяване на съдържанието на протокола е категорично опровергано. Съдът припомня и практиката на Върховния касационен съд, че липсата на общо събрание прави решенията нищожни.
След отстраняването на Иван Гешев, и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов назначи пълна проверка на всички преписки и досъдебни производства по казуса с „Осемте джуджета“. Открити са „груби закононарушения“ от страна на наблюдаващите прокурори, но последствия няма. Прокуратурата повдигна обвинения на Петьо Петров и Любена Павлова за вещно укривателство и на прокурор Дилян Деянов за длъжностно престъпление. Деянов обаче бе освободен поради липса на доказателства.