Компютърен модел на жена показва как ни влияе безсънието
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Учени предупредиха, че се намираме пред епидемия от умора
Британски изследователи алармират за задаваща се глобална епидемия от умора, която може да доведе до сериозни последици за здравето на човечеството, съобщи NOVA. Учените са разработили компютърен модел, който показва как недостатъчният сън влияе върху човешкото тяло в дългосрочен план.
Специалистът по съня доктор Софи Бостък е създала виртуален модел на жена, наречена Хана, която представя как ще изглежда 45-годишна британка през 2050 година, ако продължава да страда от хронично безсъние. Компютърната симулация е базирана на задълбочени научни изследвания за влиянието на съня върху различни аспекти на човешкото здраве.
"Стресът, алкохолът, кофеинът, обезводняването, храненето късно вечер и хормоналните промени могат да нарушат по-дълбоките етапи на съня", обяснява доктор Бостък. Според нея тревогата за безсънието допълнително влошава състоянието.
Изследването показва, че при системен недостиг на препоръчителните седем часа сън на денонощие, след 25 години човек ще страда от:
- Пожълтяла и набръчкана кожа
- Косопад
- Наднормено тегло
- Краткотрайна загуба на памет
- Изкривена стойка
- Отслабена имунна система
- Повишен риск от хронични заболявания
"Скорошни проучвания показват, че постоянството на съня може да бъде толкова важно за нашето дългосрочно здраве, колкото и броят на часовете, които отделяме за сън", подчертава доктор Бостък. Тя обяснява, че сънят е част от 24-часов биологичен цикъл, който е заложен във всяка клетка на човешкото тяло.
Статистиката сочи, че през последните 50 години продължителността на съня през работната седмица е намаляла с час и половина. Всеки трети човек спи по-малко от шест часа на денонощие или има нерегулярен режим на сън.