Китай спря мобилните услуги на свои жители мюсюлмани
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
Китайското правителство изключи мобилните телефонни услуги в западната територия Ксинджианг за жители, които използват общи инструменти, за да избегнат цензурата в интернет след терористичните атаки в Париж на 13 ноември, предаде американският вестник New York Times, цитиран от Quartz, съобщава Money.bg.
След атентатите, Пекин публично обеща да унищожи местните терористи в Ксинджианг, които често се обединяват със сепаратисти от етническите групи, съставени от мюсюлмани-уйгури в региона.
Миналата седмица държавните медии в Китай съобщиха, че 28 терористи „под командването на чуждестранна екстремистка групировка” са били убити в 56-дневна полицейска акция в региона.
Следващата стъпка изглежда е да бъдат открити хората, които използват инструменти, за които правителството се опасява, че могат да бъдат използвани за планиране на атаки или контакт със съучастници зад граница.
Полицията в Ксинджианг е започнала да спира мобилните телефонни услуги, които са теглили чужди приложения за съобщения и друг софтуер през изминалата седмица.
Местен жител заяви, че хората, които са били засегнати, включват:
- хора, които не са свързали идентификацията си с мобилния си номер. (От 1 септември политиката за регистрация на реални имена изисква всички китайски жители да свързват номерата на мобилните си телефони с тяхната идентичност).
- хора, които използват VPN (виртуални частни мрежи), за да скрият местоположението и да получат достъп до забранени уебсайтове.
- хора, които са теглили чужди приложения за съобщения като WhatsApp и Telegram.
Регионът на Ксинджианг е дом на приблизително 10 милиона мюсюлмани-уйгури.
WhatsApp е много по-малко популярно приложение в Китай в сравнение с WeChat, но все пак има около 23 млн. потребители там, докато Telegram бе известно сред различни групи като поддръжници на човешките права преди да бъде блокирано по-рано тази година.
Вероятно 90 млн. китайци използват VPN, за да прескочат „великата защитна стена”.
Това е сложна техника, която правителството използва за цензуриране на интернет, включително на дълъг списък от забранени чужди сайтове или услуги като Facebook и Twitter, които се считат за политически чувствителна тема.
През 2009 г. интернетът бе напълно спрян в Ксинджианг за близо 6 месеца след бунтове между местните уйгури и ханските китайци.
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите