Канят се да строят завод за производство на автомобилни батерии в Гюргево
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 9
Това инвестиционно намерение поражда опасения за потенциално трансгранично замърсяване на въздуха и водата в общините Русе и Сливо поле
Народният представител от коалиция „Демократична България“ в 19-и МИР - Русе Иван Белчев инициира проучване чрез министъра на външните работи за инвестиционно намерение в района на Гюргево за завод за производство на батерии за автомобилната индустрия, включително и фабрика за рециклиране на подобни стари батерии.
Заради произтичащите опасения за потенциално трансгранично замърсяване на въздуха и водата в общините Русе и Сливо поле, Министерство на външните работи е провела разговор с председателя на Окръжния съвет на Гюргево. Последният е потвърдил, че действително е налице подобно инвестиционно намерение, но все още няма реални дейности по неговата реализация, освен че е определен терен (възможна локация се спряга площадката на някогашния завод “Верахим”). Предстои компанията Avesta Battery & Energy Engineering да внесе официално искане за инвестицията с конкретни технически параметри, след което ще се извърши и съответната оценка за въздействие на инвестицията върху околната среда, съгласно румънското законодателство и процедури.
"Към настоящия момент все още няма такава оценка за въздействие върху околната среда, поради което румънската страна не разполага с данни, които да ни предостави, за евентуални екологични вреди и за трансгранично замърсяване, произтичащи от инвестиционното намерение.", допълва г-н Белчев.
Следва да се има предвид, че Конвенцията на ИКЕ/ООН за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст (Espoo Convention), по която и България и Румъния са страни, също предвижда процедура, според която румънската страна ще трябва да изпрати официална нотификация до българската страна с техническите параметри и разяснения по този проект, а българската страна на свой ред би следвало да изпрати свои евентуални коментари или възражения, ако има такива. За горната процедура по Конвенцията Espoo в България отговаря Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и чрез него се оформя цялата документация.
"Русенци очакваме областния управител на Русе да ни запознава с актуализации по темата, защото той е в постоянен контакт и дискусия с румънските власти.", завършва своя пост в социалните мрежи депутатът, който от години се бори русенци да дишат по-чист въздух.
Докладвай този коментар за нередност
×88: Нека да строят! Румъния дърпа напред, а ние назад.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: И така... И аз искам чиста природа. Но... Вредни и замърсяващи са производствата на: бои, батерии, метални и пластмасови отливки, масла, горива и пр. Моля някой да каже какви производства не са опасни.
Докладвай този коментар за нередност
×Еколог: Нищо не трябва да им се дава на мамалигарите да строят! Ще отровят въздуха, водата (и на Дунава), храната, всичко!!!
Докладвай този коментар за нередност
×СкъсанЛявЧервенШушон: Не знам дали ще се мисли за екологията на Русе, но тия които са отговорни за това, потенциално могат да сложат някой друго евро в сметките от подкуп от Avesta Battery & Energy Engineering , като си затворят очите и да кажат, че всичко е наред.
Докладвай този коментар за нередност
×Пак ли : Ги дъвчеш едни и същи. Скоро няма да те има в НС и ще спре лапачката на големите заплати.