Как от работохолик може да се превърнеш в дауншифтър?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Нова мода - напускаш работа и си гледаш кефа
Хората по света винаги са били различни, следователно и възгледите и целите им в живота. Но смеем да обособим 2 важни и основни линии, по които поема по-голяма част от населението. Първата е линията на кариеристите, които цял живот учат, надграждат се и се стремят да си намерят добра и доходоносна работа, която да удовлетворява нуждите им. Втората обаче съвсем не мисли така, а с какво се характеризират този тип личности, прочетете в следващите редове, предоставени от Actualno.
Кои са така наречените „дауншифтъри“?
Дауншифтърите всъщност са хора, преминали през първата линия, която обособихме, достигнали определени успехи в работен аспект, но решили да преобърнат живота си и да я карат по-спокойно. В даден момент те просто решават да посветят цялото си време за самоусъвършенстване и практикуване на любими хобита.
Причините за този житейски обрат могат да бъдат свързани както с неудовлетвореност от работата, така и с претоварване или не са били достатъчно оценени от работодателите. Те започват да си задават въпроси за важността на дейностите, които вършат и какъв е смисълът им в битието. Според тях кариерата пречи на стабилните семейни отношения и хармонията със себе си. Те предпочитат да се насочат изцяло към собствените си интереси, вместо да работят за някого друг.
Разбира се, тези хора не започват да живеят в бедност и да останат без приходи, но насочват енергията си към дадена работа или бизнес, изграден от тях, който смятат, че не изцежда цялата им енергия, не отнема ценното им време и не ги кара да живеят само за материалните блага.
Какви са причините да се превърнем от работохолик в дауншифтър?
Разбира се, нищо не е случайно и ако животът ни е бил безпроблемен, малко вероятно е да го преобърнем на 100%. Ето и кои са най-честите причини, поради които човек решава да поеме тази сериозна крачка:
Прегряване
Рано или късно напрежението си казва думата и всеки човек изпушва. Дългите 10-12-часови смени играят огромна роля за това. Липсата на почивка, на социален живот не могат да бъдат компенсирани от натрупаните материални блага, тъй като човек няма време да им се порадва.
Не сте избрали правилната професия
Това също е значим фактор, който би ни довел до мисълта да прекратим тази монотонна рутина и ежедневно да ходим на работа, която мразим.
Искаме да избягаме от реалността или не сме изживели младините си правилно
Ако работите от много малки, е нормално да ви липсват някои забавления, които връстниците ви тогава са имали. Имате чувството, че ежедневието ви е прекалено сиво и мрачно и предпочитате да избягате някъде, където ще намерите спокойствие и удовлетвореност за душата си.