Как действа Общината при сигнали за шум в Русе
- Редактор: Анна Тороманова
- Коментари: 2
Общината има План за действие към Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Русе.
В чл. 79 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) е регламентирано разработването, приемането и отчитането на програми за опазване на околната среда от кметовете на общини.
Съгласно чл. 79, ал. 4 рограмите за опазване на околната среда на общините се приемат от общинските съвети, които контролират изпълнението им, а кметът на общината ежегодно внася в общинския съвет отчет за изпълнението на програмата за околна среда (чл. 79, ал. 5). Отчетите се представят за информация в РИОСВ.
С цел управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда в агломерациите (населени места с население над 100 хил. жители или определени като урбанизирана територия по Закона за устройство на територията), се разработват планове за действие (чл. 6, ал. 1 от Закон за защита от шума в околната среда – ЗЗШОС).
Кметът на общината възлага разработването на плана за действие по реда на разработването, одобряването, отчета и контрола на общинските програми за опазване на околната среда по глава пета от Закона за опазване на околната среда (чл. 8, ал. 1, т. 1 oт ЗЗШОС).
В изпълнение разпоредбите на горепосочените закони, Община Русе има изготвен План за действие към Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Русе (Решение №659, прието с Протокол №27/20.06.2013 г. на Общински съвет – Русе).
Предстои през март Общински съвет – Русе да приеме Годишен отчет за 2016 г. на План за действие към Стратегическа карта за шум в околната среда на агломерация Русе.
В отдел „Екология” на Община Русе през 2016 г. са постъпили 8 жалби и сигнали за шум в околната среда, предизвикан от различни източници, както следва:
1. Локални източници на шум (търговски обекти, увеселителни заведения, сервизи
за услуги и други, разположени на територията, определена като урбанизирана територия по Закона за устройство на територията) – 8 бр. жалби и сигнали.
Съгласно чл. 17 от Закона за защита от шума в околната среда контрол върху шума в околната среда, причинен от локални източници на шум, се осъществява от държавните здравни инспектори по ред, определен със Закона за здравето. Във връзка с това жалбите са препратени до Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Русе, като за 1 бр. от жалбите към момента няма обратна информация от РЗИ-Русе за резултатите от извършените проверки.
Съгласно получена обратна информация от РЗИ-Русе за останалите 7 жалби, резултатите от извършените измервания на еквивалентните нива на шум показват:
– 1 бр. от жалбите са основателни – измерените стойности на еквивалентните нива на шум не отговарят на изискванията на Наредба №6/26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.
– 6 бр. от жалбите са неоснователни – измерените стойности на еквивалентните нива на шум отговарят на изискванията на Наредба №6/26.06.2006 г.
2. Битов шум – 0 бр. жалби. Не е констатирано нарушение на разпоредбите на Наредба №4 на Общински съвет – Русе за поддържане и осигуряване на обществения ред, условията и реда за провеждане на масови обществени прояви, опазване общественото и личното имущество и чистотата на територията на Община Русе.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Внезапно почина Благовест Пунев
Две млади русенки пострадаха при катастрофа край Разград
НАПАРАПЕТВАНЕ
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...