Как да компенсираме дефицита на витамин D

0
Последните изследвания на учени показват, че витамин D може да има ефект върху когнитивната функция
Последните изследвания на учени показват, че витамин D може да има ефект върху когнитивната функция

Последните изследвания на учени показват, че витамин D може да има ефект върху когнитивната функция

Витамин D е един от най-важните витамини за човешкото здраве, не само физическо, но и психическо. 

Поради липса витамин D, човек може дори да развие:

  • депресия,
  • безсъние,
  • намалена работоспособност и
  • проблеми с паметта.

Освен това витамин D влияе върху имунната функция на организма, повишавайки устойчивостта му към различни вируси. От това зависи стабилната работа на щитовидната жлеза и производството на полови хормони, минерализацията на костите и усвояването на калций. Предпазва ни от сърдечно-съдови заболявания, диабет, множествена склероза, чупливост на костите и възпалителни заболявания на различни органи. Освен това, хронична липса на витамин D се наблюдава при хора, страдащи от рак на гърдата, червата, панкреаса, бъбреците и други видове рак, пише Е - Здраве и култура.

Симптомите на дефицит на витамин D включват, като правило:

  • намален имунитет,
  • повишена умора,
  • наличие на лошо настроение,
  • загуба на енергия,
  • мускулни болки и
  • намалена зрителна острота.

Често всичко това е свързано със синдрома на хроничната умора, но основната причина за всички горепосочени явления може да бъде липсата на "слънчев витамин".

Всъщност няма много храни, които съдържат витамин D в състава си. На първо място, това е морска риба, включително треска, херинга, скумрия, сьомга, сьомга, риба тон. Като цяло приоритет трябва да бъде точно мазната морска риба. Яйца, сирене и други млечни продукти (извара, мляко, масло), телешки черен дроб. Ниско съдържание на витамини може да се намери в портокали, магданоз, гъби и тофу. Полезен продукт в това отношение е черен дроб на треска. И, разбира се, не забравяйте за рибеното масло.

Дефицитът на витамин D се попълва най-добре, разбира се, чрез прием на витаминни препарати. Това се прави най-добре през зимата като превантивна мярка. В същото време въпреки факта, че в по-голямата си част не получаваме витамин D по естествен начин - тоест поради слънчевата активност, все още не си струва да приемате неконтролирани препарати с витамин D. Тъй като всеки човек има своя индивидуална нужда от този витамин. Ето защо, преди да се втурнете стремглаво към аптеката за лекарства, първо трябва да се изследвате за нивото на витамин D, защото нуждите на всеки от него са различни. Някой се нуждае от 1000 IU на ден (при скорост 30-100 ng / ml витамин D в кръвта), докато други се нуждаят от дози многократно по-високи, от 1000-6000 IU.

Има и няколко рискови групи за ниски нива на витамин D в кръвта.

На първо място, това са хора със затлъстяване и наднормено тегло, възрастни хора, жени по време и след менопауза, бременни жени, деца под една година и, разбира се, служители в офиса, които водят заседнал начин на живот. Към това могат да се добавят и онези, които пренебрегват правото си на годишен отпуск, тъй като тези хора прекарват малко време на открито, особено през лятото, и не получават достатъчно витамин D от слънцето.

В заключение напомняме, че основният начин за естествено набавяне на витамин D е синтезът му в кожата под въздействието на слънчева светлина. Затова през лятото е много полезно и правилно да прекарвате времето си на открито, позволявайки на тялото да произвежда самостоятелно витамин D. Поне 20-30 минути на слънце са достатъчни, за да попълнят запасите. В идеалния случай, разбира се, трябва да прекарвате повече време на слънце, като същевременно не забравяйте да използвате продукти за защита на кожата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари