Учени: Милиони частици микропластмаса от чаените торбички навлизат в чревните клетки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Експериментите показват, че частиците проникват дори в клетъчното ядро, където се съхранява генетичният материал
Испански изследователи от Автономния университет в Барселона направиха тревожно откритие относно пластмасовите пакетчета за чай. Според публикуваното в научното списание Chemosphere проучване, при запарване на чай в пластмасови торбички се отделят огромни количества микро- и наночастици.
Учените установиха, че различните видове полимери отделят различно количество частици. При полипропиленовите торбички се освобождават приблизително 1,2 милиарда частици на милилитър, при целулозните - около 135 милиона, а при найлоновите - 8,18 милиона частици на милилитър.
Особено притеснително е откритието, че тези миниатюрни частици могат да бъдат абсорбирани от човешките чревни клетки. Експериментите показват, че частиците проникват дори в клетъчното ядро, където се съхранява генетичният материал.
"Успяхме иновативно да характеризираме тези замърсители с набор от най-съвременни техники, което е много важен инструмент за напредък в изследванията на възможното им въздействие върху човешкото здраве", споделя Алба Гарсия от изследователския екип.
Учените използваха редица модерни методи за анализ, включително сканираща и трансмисионна електронна микроскопия, инфрачервена спектроскопия и други съвременни техники.
Изследването подчертава необходимостта от допълнително проучване на дългосрочните ефекти от хроничното излагане на тези частици върху човешкото здраве.
Статията е публикувана в списание Chemosphere.
Докладвай този коментар за нередност
×Да: Открили са ги микрочастиците, но не знаят как влияят на здравето. Щом са минали през червата, черния дроб и кръвта, то може пък организма да ги смята за храна. И нищо не се казва какво правят клетките с тези микрочастици, и каква част от тях изхвърлят като отпадък. Между другото пластмасата е направена от нефт, т.е. въглеводороди. Ако това не ви говори много, разликата между маргарина и пластмасата е много малка като химия.