Микропластмасата стига от прането до Северния ледовит океан
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Микроскопични частици пластмаса се откриват дори в най-отдалечените и привидно непокътнати краища на планетата
Голяма част от микропластмасите, открити в Северния ледовит океан, идват от синтетични влакна, използвани в дрехите и следователно вероятно от самото им пране, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър къмюникейшънс".
Микроскопични частици пластмаса се откриват дори в най-отдалечените и привидно непокътнати краища на планетата, в това число и в Марианската падина в Тихия океан - най-дълбоко място на на Земята.
Остава въпросът откъде точно идва това замърсяване, предаде БТА.
За целите на настоящото проучване от групата "Оушън Уайз" и специалисти от Канада са изследвали проби от морска вода от цяла Арктика и са установили, че синтетичните влакна - синтетичен текстил, полиестер, найлон, акрил, съставляват 92 процента от това замърсяване.
Според учените при всяко машинно пране се отделят стотици хиляди и дори милиони микровлакна, някои от които са твърде малки, за да бъдат филтрирани в пречиствателните станции, и в крайна сметка се озовават в океаните.
"Резултатите от изследването ни показват, че от нашите домове в Европа и Северна Америка замърсяваме Арктика директно с влакна от прането ни, чрез изхвърлянето на отпадъчни води", казва ръководителят му Питър Рос от университета на Британска Колумбия.
Механизмите, чрез които микропластмасите достигат до най-отдалечените кътчета на планетата остават неясни, но според учените роля играят океанските течения, както и атмосферните системи.
ЕП отново ще призове за пълно приемане на България и Румъния...
Среднощен пожар се разрази в "Линамар"
ЕП отново ще призове за пълно приемане на България и Румъния...
Пенчо Милков: Мостът на езерото "Липник" ще бъде чудесна...
Новият магазин на "Лидл" отвори врати в Русе с подаръци за...