АЕЦ "Козлодуй" може да захранва гигафабрика за изкуствен интелект
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Експерти прогнозират бум на центровете за данни около атомната централа
България има потенциала да се превърне в регионален лидер в развитието на изкуствен интелект благодарение на плановете за нови ядрени мощности. Това става ясно от изявления на водещи експерти и държавни представители, съобщава Българското национално радио.
Министърът на енергетиката Жечо Станков обяви намерението си да организира роудшоу сред инвеститорите за представяне на новите ядрени мощности в Козлодуй. Според него територията около атомната централа е идеалното място за развитие на центрове за данни и изкуствен интелект.
Състояние на сектора
В момента България разполага с около 20 центъра за данни в София, Пловдив и Русе, управлявани от 11 организации. Наскоро суперкомпютърът "Дискавърър" беше надграден с нови функционалности за изкуствен интелект, което показва развитието на сектора.
Здравко Николов, изпълнителен директор на Equinix в България, компания управляваща 2 от общо 260 информационни центъра в световен мащаб, посочва: "Новото, което ще консумира повече енергия от традиционните консуматори на изчислителни ресурси, е изкуственият интелект. Това е изключително енергоемък процес, който ще се случва извън големите агломерации."
Ядрената енергия като решение
Петър Статев от "София тех парк" подкрепя идеята за рекламиране на новите ядрени мощности като източник на енергия за центровете за данни. "Най-големият разход в поддръжката на високопроизводителните машини е енергията, електричеството", подчертава той.
В световен мащаб IT компаниите планират използването на поне 60 малки модулни реактора, предимно в Индия и САЩ. Компанията "Майкрософт" обмисля дори използването на ядрен синтез за нуждите на изкуствения интелект.
Министър Станков разкри, че се създава междуведомствена работна група за приоритетно изграждане на новите ядрени мощности, като се очаква седми блок на АЕЦ "Козлодуй" да започне работа през 2033-2034 година.