Изборът на главен прокурор – изпитание за съдебната реформа у нас

0
Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките, коментира журналистът Борис Митов
Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките, коментира журналистът Борис Митов Снимка: Борислава Борисова, БНР

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Българската съдебна система се намира в критична ситуация, обременена от множество структурни и институционални проблеми. В навечерието на избора на нов главен прокурор журналистът Борис Митов от "Свободна Европа" коментира предаването "Мрежата" по БНР - програма "Христо Ботев", като очерта някои от най-важните предизвикателства пред правосъдната система у нас.

Митов посочва, че терминът "съдебна реформа" трябва да се свързва с изграждането на правосъдие, което да осигурява справедливост. Това включва осъществяване на присъди за корупция, организирана престъпност и злоупотреба с влияние. Тези очаквания обаче остават незадоволени дори 17 години след присъединяването на България към Европейския съюз.

Един от основните проблеми е липсата на независимост в съдебната система. Според Митов всяко назначение на висши длъжности в системата се възприема като политически обвързано, което подкопава принципа на разделение на властите. Висшият съдебен съвет, който би трябвало да бъде независим орган, в момента не функционира в съответствие със своите конституционни задължения. Сроковете за избор на нови членове и председатели са изтекли, което води до ситуация, в която временно назначени хора заемат ключови позиции.

Митов акцентира и върху фигурата на Борислав Сарафов, който е единственият кандидат за поста главен прокурор. Това поражда сериозни въпроси за прозрачността и легитимността на процеса. Според журналиста случаите, свързани със скандалите като "8-те джуджета" и други, остават неизяснени, което само задълбочава недоверието на гражданите в институциите.

Тревожен факт е и продължаващото функциониране на Инспектората към Висшия съдебен съвет в трети мандат без легитимен избор на нови членове. Вместо да осигурява отчетност и прозрачност, органът се превръща в символ на бездействие.

Според Митов липсата на интерес от страна на гражданите и ниската избирателна активност допълнително утежняват ситуацията. Без обществен натиск политиците нямат стимул да предприемат необходимите реформи.

Изборът на нов главен прокурор ще бъде тест за българската съдебна система, но текущата криза поставя под въпрос способността на страната да се справи с дълбоките си структурни проблеми.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари