Орнитолог: Социалните мрежи помагат при издирване на избягали папагали
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Издирват собствениците на избягал папагал Жако край Балчик
Намирането на опръстенена птица поставя редица въпроси пред случайния спасител. Как да ѝ помогнем и как да открием нейния собственик? Отговорите дава орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Поводът за консултацията с експерта е скорошен случай с намерен папагал Жако във вилната зона между градовете Балчик и Албена. Опръстенената декоративна птица очевидно е отглеждана с необходимите грижи, а собствениците ѝ все още се издирват.
"Жакото са едри видове папагали, по-тромави по отношение на полета и храната в природата ни не е достатъчна за тях", обяснява Михаил Илиев. Според него има няколко възможни стъпки за откриване на собствениците: проверка в РИОСВ за регистрирани птици в района и публикации в социалните мрежи.
"Тези птици не са добри летци. Не би могла да се отдалечи на повече от няколко километра от мястото, от което е избягала, и би следвало собственикът да е живущ от този район", допълва експертът.
Какво да направим, ако намерим опръстенена птица?
Михаил Илиев съветва намерената птица да бъде настанена на затворено и топло място, докато се издирва собственикът ѝ. При зърноядните и плодоядните видове храненето не е сложно, тъй като използват стандартни храни.
Относно пръстените, експертът пояснява: "Най-често пръстените са самоделни, направени от собствениците или други техни колеги, които се занимават с декоративни птици. Реално нямат такава орнитологична стойност, тъй като този номер не влиза в база данни и не е достъпен извън кръга на самия собственик."
За разлика от научните орнитологични пръстени, издавани от Българската орнитологическа централа към БАН, при декоративните птици няма единна система за регистрация. В РИОСВ се поддържа база данни само за някои екзотични видове, предимно по-едри папагали, които са защитени.