Има ли България големи залежи на природен газ?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Големи залежи на природен газ се намират в Северозападна България, сочат данни от геоложки проучвания
При добив от района може да се задоволи собственото потребление в страната за години напред, смята председателят на Българския енергиен и минен форум инженер Иван Хиновски, цитиран от БНР
Анализът на голяма американска компания, направен преди години, показва, че залежите са в така наречената Етрополска формация, която обхваща и част от Врачанска област, уточнява енергийният експерт:
"По предварителни геоложки данни, които обаче се потвърждават и от откриването на находището в Чирен, в този район има доста богати подземни ресурси на природен газ, които не са на голяма дълбочина, между 2000 и 3000 метра. Известна американска компания 2011 г. депозира изключително интересен геоложки доклад в Министерството на енергетиката, с който докладва за резултатите и доказва едни доста оптимистични залежи в района на Северозападна България. Това е така наречената Етрополска формация. Особено богати залежи, най-голямото количество газ се откриват в землището на Угърчин и на Луковит, но също така и на Голямо Пещене. Разбира се, това е един анализ високо професионален. Там имаме 3 вида прогнози, песимистични, средно-реалистични и максимално-оптимистични. Значи имаме конвенционален добив, при който има над 80 млрд. куб. метра в района и при шистов добив, фракинг, добиване чрез разбиване, минимална прогноза към 200 млрд. куб. метра газ. Не трябва да се бърка понятието шистов газ, шистов газ е най-обикновен природен газ. Значи ако говорим за фракинг, България ще се задоволи за 150-200 години. При конвенционалния метод, най-консервативния, между 35 и 40 години, за потреблението, което има България, топлофикация, торови заводи, химически заводи и т.н..."
Въпреки данните за големи количества природен газ, добив не се извършва заради наложен мораториум върху проучванията и добива на природен газ. А при експлоатация на находищата ще се отворят много работни места, твърди инженер Иван Хиновски:
"... Минимум 5000-6000 работни места, нови работни места. Основната ангажираност дългосрочна е в добива. Българинът никога не си е знаел интереса, външни геополитически интереси на други държави, които не искат ние да ставаме независими от тях, да се откъснем от тази зависимост. 2012 година много се активизираха зелените, на едни масови демонстрации, протести и т.н. И най странното е, че те протестираха заради Добруджа, никой не протестираше за Северозападна България. А големите залежи са точно за Северозападна България".
Ако се стигне до добив на природен газ в Северозапада, то той ще е многократно по-евтин от руския, допълва Иван Хиновски.