Илияна Йотова: „Рибният буквар“ е скъпоценен камък
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Йотова почете 200-годишния юбилей на забележителния труд в Барселона
Вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта историческото значение на „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон по време на събития в Барселона, посветени на 200-годишнината от издаването на „Буквар с различни поучения“. Събитията, организирани от Университета по библиотекознание и информационни технологии с подкрепата на Министерството на културата, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Генералното консулство на България в Барселона и Асоциацията на българите в Барселона „Св. Георги“, включваха кръгла маса и изложба под наслов „Непознатият „Рибен буквар“. Проявите се проведоха в Кралския артистичен кръг на Барселона, където сред изтъкнатите творци е и българският скулптор Вежди Рашидов.
„Рибният буквар“ е един от основните стълбове, които поддържат нашата нация през вековете, отбеляза Йотова, подчертавайки значението на този труд за запазването на българската култура и идентичност. С думите „Който има наука, не изпада никога“, тя приветства присъстващите и участниците на събитията, като акцентира върху важността на знанието и просветата. Според нея, книгите и образованието винаги са били ценност за българите, особено в трудни исторически моменти, когато народът е кътал книжовното си наследство като най-голямо съкровище.
В словото си Йотова наблегна на разнообразния принос на д-р Петър Берон и на значението на „Рибния буквар“ за развитието на българската образователна система и култура още преди Освобождението. Тя описа този труд като основополагащ за новобългарската просвета, въвеждайки нови методи на обучение и утвърждавайки светското знание като път към напредък. Йотова посочи, че успехът на д-р Петър Берон не се дължи само на младостта му, а на неговата смелост и широк светоглед, които го правят визионер за бъдещето на България.
Вицепрезидентът отбеляза също така, че „Рибният буквар“ е сред най-важните книги на Българското възраждане, епоха, която проправя пътя за пробуждането на българския народ и възстановяването на българската държавност. Светлият пример на д-р Берон остава вдъхновение и днес за истински патриотизъм, отдаденост на обществото и желание за културно развитие.
По време на събитието, президентът на Кралския артистичен кръг Жозеп Феликс Бенц изказа своята благодарност за възможността да сподели вълнуващата българска култура и обяви, че думата „будител“, която е научил от Йотова, е особено значима в днешни времена. Той подчерта важността на културните връзки между Испания и България и покани вицепрезидента да остави послание в почетната книга на Кралския артистичен кръг, където са подписали редица известни испански крале и творци.
В своето послание вицепрезидентът отбеляза: „За мен е чест, че на една от най-важните дати в българската история в Барселона говорихме за древната българска култура и духовност и тяхното влияние в Европа и в света.“
Илияна Йотова не пропусна да отбележи и важността на Деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, като подчерта неговото значение за българската история и призова за единство в действията и мислите на българите както у нас, така и в чужбина. Впоследствие тя ще отпразнува празника заедно с българската общност в Барселона.