Христо Мутафчиев иска 1 500 лева стартова заплата за работещите в сценичните изкуства
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 1
Ако при актуализацията на бюджета не се увеличат парите за работещите в сценичните изкуства от есента актьорите в цялата страна излизат на протест,
Това съобщи преди дни председателят на съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев, информира БНР.
Той е разговарял с министъра на културата Атанас Атанасов и е поискал стартовата заплата в сектора да стане 1 500 лева.
“Това не е искане от вчера и днес, то е от 30 години. Още преди 30 години искахме актуализирани заплати. В момента цифрата е 1500 лева, защото стандартът на живот се промени в последните 30 години.“, темата коментира в “Нашият ден“ Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България и допълни:
“Никой не очакваше такава убийствена инфлация, никой не очакваше, че ще има война, никой не очакваше, че ще има такива цени на газа и такова увеличение от топлофикациите. При заплата от 900 лева – как си представяте, че при 330% увеличение на парно и топла вода, колегите ще могат да се справят. А, искаме да имаме семейство и в тази държава да има млади хора – как да стане това?! Искането ни е абсолютно навреме и на място.“
“Проблемът с театралните сгради не е от 30, а от последните 70 години. Те не са нито ремонтирани, нито реновирани. Публиката влиза в стари сгради със стари столове, със стари мокети по земята, с прах. Голяма част от театралните сгради не са и пожарно осъвременени“, посочва още той. Според него хората, които управляват държавата не виждат проблемите.
Срещата с министъра на културата
“Срещата протече много приятно, говори се с много добър тон. Обясних му всичко, което обяснявам и тук. Той ми каза – “да, съгласен съм“. Съгласи се с всичко, което му казах, но какво от това, че се е съгласил, оттук нататък трябва действия. Той трябва да проведе своите разговори с министъра на финансите и с министъра и с министър-председателят, който го е издигнал, след което трябва да се стигне до консенсус, че ще ес отделят средства от държавния бюджет за Министерство на културата, които през формата “субсидия“ да стигнат до колегите ни в театрите“, казва още той.
“В нашата държава се харчат и крадат достатъчно пари за какво ли не, ако сумираме това, което е необходимо за оправяне на бюджетите на всички театри, както държавните, така и общинските, тя ще бъде просто смешно на фона на всичко онова, което се случва в България“, казва Димитър Кабаков, бивш директор на театъра в Казанлък по настоящем директор в Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен.
Проблемът според него е, че “държавата не желае култура и образование, защото те са вредни за нея. Те възпитават хората в мислене.“
“Заплатите са един от проблемите, другият проблем е издържането на сградите на театрите. Да видим колко сгради в областните центрове от десетилетия седят затворени от октомври до април, май, защото тяхното отопление е невъзможно. Да си припомним в какво състояние са тези сгради. Тук става въпрос за това – ще ги има ли театрите?! Театърът в едни областен град, като Асеновград, Казанлък и Дупница, където са общински театри, които са извън областите, са културният център на града.“
Докладвай този коментар за нередност
×Абе, тъпанар ...: Защо не ги иска когато беше на власт бат Бойко, ами сега се сети? Боклук си и като артист и като човек.