Хиляди работни места остават незаети в страната
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 11
Големите градове изпитват най-сериозен недостиг на работна ръка
Бизнесът в България ще има нужда от над 260 000 служители през следващите 12 месеца, сочи проучване на Агенцията по заетостта. Най-търсените професии сред работническите кадри са строител, шивач и готвач, докато при специалистите с висше образование се търсят активно учители, медицински сестри и лекари.
Внос на работна ръка от чужбина
От началото на годината работодателите са внесли близо 30 000 служители от държави извън Европейския съюз поради недостига на местни кадри. В шивашкия сектор в Кюстендил ситуацията е особено показателна - във фирма с около 200 души персонал възнагражденията варират между 1000 и 1500 лева без удръжки, но свободните позиции остават незаети.
Маргарита Симеонова, управител на шивашката фирма, споделя: "Условията, които предлагаме, са перфектни. Да, наистина, хората имам чувството напоследък, че всичко им е трудно и ние ги разбираме, но ние имаме определени количества, които трябва да изпълним, за да получим определени заплати."
Бюрократични предизвикателства при наемане на чуждестранни работници
Фирмата е започнала процедура за наемане на работници от Бангладеш, но процесът е продължителен. "Хората, които трябваше да дойдат, бяха около 15 човека. За момента имаме само 5 и чакаме оформянето на документите, за да дойдат още трима. За да дойдат тези хора тук, на нас сигурно ни трябваха 2 години", обяснява Симеонова.
Образование и пазар на труда
В столичната Професионална гимназия по текстилни и кожени изделия около 300 младежи се обучават за модни дизайнери и моделиер-технолози, но никой не проявява интерес към професията шивач. Валентина Димитрова, директор на гимназията, отбелязва: "Тази професия - шивачеството е трудоемка и е ниско заплатена и не е толкова престижна за съвременните ученици."
Регионални диспропорции
В столицата София, Варна и Пловдив търсенето на работна ръка значително надвишава броя на регистрираните безработни. Габриела Горанова, заместник-директор на Агенцията по заетостта, коментира: "Има струпване на работодатели, които търсят много персонал в големите градове. В някои ситуации наистина имаме разминаване между изискванията на работодателите и компетенциите на хората, които търсят работа."
Докладвай този коментар за нередност
×Алекс: Абе тия работодатели наред ли са. Заплати, уважаеми, заплати. Там е разковничето. И стига с тия чужди работници. Верно ли мислите, че те са много способни? Или така ви изнася. А и вие, медиите, само им подхранване апетитите. Дайте добри заплати, но за нормално работно време, а не на половин, 12 часа и на цял - 24 часа. И осигуровки на 2 часа. Ако не се справите, затваряйте, от бирници нямаме нужда.
Докладвай този коментар за нередност
×койчо: Управителката Симеонова, като не може да намери шивачки за "голямата" заплата от 1000 (ХИЛЯДА!!!) лева, да се хваща тя да шие. Хем ще спести една заплата на фирмата!!!
Докладвай този коментар за нередност
×ха,: Че къде има бюрократични ограничения да работят пенсионери?!? Такива трябва да има само за работещи пенсионери първа категория на държавна служба!
Докладвай този коментар за нередност
×Прудо: Дайте възможност на българските пенсионери да работят - на пълно работно време и почасово. Премахнете бюрократичните ограничения за това. Пък тогава търсете работници от Папуа - Нова Гвинея.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: работодател, който не може да си намери работници - да затваря или да мести бизнеса си там, където има такива. Не е нужно държавата да продължава да дундурдука тиквеници, които за около 30 години изгониха половината население, а останалата половина я превърнаха в идиоти.