Хакери се представят за "спасители" след IT срива
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Как да се предпазим от атаките?
Осем милиона и половина компютри по целия свят бяха засегнати от големия срив в петък, съобщиха производителите на операционната система Windows. Този инцидент, довел до масов отказ на системите, е най-големият кибер инцидент в историята, свързан с програмата на компанията CrowdStrike. Международният експерт по киберсигурност Александър Свердлов обсъди последствията и потенциалните рискове от подобни инциденти в предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Според Свердлов, засегнатите осем милиона и половина компютри представляват приблизително 1% от най-критичните системи в света. Това включва важни служби, услуги и институции, които са жизненоважни за функционирането на съвременното общество. Експертът отбеляза, че подобни сривове могат да бъдат използвани от хакери, които се представят за „спасители“, предлагайки помощ на засегнатите системи. „При предлагане на помощ в такива случаи, е задължително да проверим кой ни я предлага“, предупреди Свердлов.
Освен това, Свердлов коментира и нов опит за измама с и-мейли от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В тези фалшиви съобщения се изискват лични данни от получателите. „НЗОК не изпраща такива съобщения и не трябва да им отговаряме“, подчерта експертът, като призова за бдителност и предпазливост при получаване на подобни и-мейли.