Глад за жилища въпреки по-скъпото строителство

2
Инж. Георги Шопов: Цените в строителството продължават да вървят нагоре
Инж. Георги Шопов: Цените в строителството продължават да вървят нагоре

Повече от 30 години се запазва тенденцията в България търсенето на имоти да е по-голямо от предлагането

Това заяви инж. Георги Шопов - председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи, цитиран от Bulgaria ON AIR.

Той подчерта, че жилището за българина е стока от първа необходимост, но десетилетия не може да се създаде система, която да задоволи голямото търсене. А цените в строителството продължават да вървят нагоре.

"Цената на електроенергията се отрази на голяма част от продуктите, които се влагат в строителството. Най-силно е влиянието на инфлацията, която е 27% в нашия сектор. Нещо, което сме могли да построим със 100 лв. миналата година, сега ни трябват 127 лв. Това води до покачване на себестойността на жилищата и на тяхната крайна цена", заяви инж. Шопов.

Проблем е имало и с някои доставки по време на пандемията, тъй като голяма част от компонентите, които се влагат в строителство, се внасят от други континенти.

"Има проблеми с доставките, което се отразява, но не критично. Продължаваме да строим. Имаше проблем с доставката на тухли, заради покачването на електроенергията, необходима за изпичането на глината. Започнахме да внасяме от Сърбия, Македония и не се стигна до криза", подчерта експертът.

Той уточни, че намаляването на административната тежест е ключова за развитието на сектора.

"Огромната административна тежест е една от причините за поскъпването на строителния продукт. Тя ни забавя, даваме по-малък продукт като количество, което води до качване на цената. Обществото не получава количеството продукт, работни места, данъци и приходи от дадената дейност", уточни инж. Шопов.

И добави, че браншът има конструктивен диалог с управляващите. Срокът, който са препоръчали за осъществяване на реформи, е месец април.

"Има волята за промяна, за намаляване на административната тежест и от там на корупцията. Работи се за електронното строително разрешение, което го има в Сърбия и Македония", добави председателят на УС на НАСП.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -16
    12
    Маймун
    Кой нормален човек си купува жилище в тоя западащ селски град,бил е навремето красив и европейски .Сега е просто потресаващо неприятен ,мизерен и пуст.
  • -12
    11
    Русенец
    Стига сте оправяли градове, на които не можем да стъпим на малкото пръстче. 50-хиляден Русе е колкото Меден рудник, пък нека Бургас да е "умрял от глад".
  • 15
    10
    Хохохо
    Я, селянчето Евлоги от мангалската Зара пак ни е на гости!
  • -20
    9
    Н.Ц.В.
    Че те вече даже айтозлии избягват умрелия от глад Бургас, та какво остава за по-голям и далеч по-богат град като Стара Загора, която и тази година е класирана като вторият най-развит град в България. София е друга бира и засмуква яко помашкия Пловдив.
  • 13
    8
    Н.Ц.В.
    След "Въглеродните емисии'' ,Стара загора ,намлява с темпове ,който са катастрофални за цялата област! Бягат към Бургас, Пловдив и най вече в София ! За съжаление сагата с просперитета на града ЗАВЪРШИ ! Колкото КАЗАНЛЪК и то още през 2023 г. !
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари