Учени откриха тропическо дърво, което процъфтява след удар от мълния

1
Видът използва природното явление за борба с паразитни растения
Видът използва природното явление за борба с паразитни растения Снимка: Асен Игнатов / Архив

Видът използва природното явление за борба с паразитни растения

Изключително откритие направиха американски учени в панамската джунгла - идентифицираха тропическо дърво, което не само оцелява след удар от мълния, но и използва природното явление в своя полза. Според електронното издание phys.org, специалистите от Института за изследване на екосистемите "Кари" са попаднали на този феномен при своите експедиции в Панама.

"Доказателствата, които събрахме, показват, че някои растителни видове са в състояние да извлекат големи ползи от ударите на мълниите. Дори животът на тези дървета става по-добър, след като са поразени от мълния", споделя изследователят Еван Гора.

Необичайна издръжливост

Учените са установили, че дървото от вида Dipteryx oleifera притежава уникална способност да издържа на мощни електрически удари. При своите наблюдения, изследователският екип е документирал как след удар от мълния дървото остава невредимо, докато паразитните лиани около него загиват, заедно със съседната растителност.

Впечатляващи статистически данни

В хода на задълбоченото проучване, обхванало над 93 подобни случая, учените са установили, че този вид губи шест пъти по-малко листна маса в сравнение с останалите дървета. Същевременно 64 процента от другите тропически видове загиват до две години след удара от мълния, като вероятността за това нараства с 48 процента, ако са в близост до Dipteryx oleifera.

Еволюционно предимство

Изследването показва, че тази "суперсила" носи значителни предимства на вида. След удар от мълния, плътността на паразитните лиани около дървото намалява със 78 процента. Освен това, отмирането на съседната растителност осигурява повече достъп до слънчева светлина и пространство за развитие. В резултат на това дърветата от този вид израстват средно с четири метра по-високи от околните.

Подробните резултати от това значимо проучване са публикувани в научното издание New Phytologist.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари