Фани Белнейска: С осиновената ми дъщеря може да останем без покрив

0
Никога не съм се молила и не мога да го направя
Никога не съм се молила и не мога да го направя

Фани Белнейска, която загуби трагично двете си дъщери, а години след това и съпруга си, работи в дом за стари хора в Пазарджик. 

През 2006-а телата на зверски убитите Росица и Христина бяха намерени в местността Грамада между Пещера и Ракитово. Девет години след жестоката гибел на момичетата семейството понесе нов удар.

Инфаркт покоси съпруга на Фани - Стоимен, докато е на поста си като стрелочник в БДЖ. Днес 50-годишната жена се грижи за осиновената си дъщеря Мария.

Двете със седмокласничката живеят сами. Фани Белнейска разказа за трудностите, пред които е изправена в момента, пише Марица.

Госпожо Белнейска, как се справяте сама с грижата за Мария?

- Много е трудно наистина. Работя в дом за стари хора, взимам минималната заплата и парите не стигат за нищо. След като платя сметките и отделя за прехрана, нищо не ни остава.

Мария взима пенсия от починалия ми съпруг. С нея си купува по някоя дрешка, а с останалото ходи на училище. Тя е страхотно дете и наистина винаги ми влиза в положение. Никога не се оплаква, когато не мога да взема нещо желано.

Освен това има и добър успех в училище. Настина е прекрасно дете. Разплакахме се и двамата със Стоимен, когато ни казаха, че можем да я осиновим. Тя живееше при нас близо година и половина, преди да приключи сложната и дълга процедура по осиновяването.

Толкова се бяхме привързали към нея, че не искахме и да си помислим, че може и да не ни я дадат.

Сега като съм сама и моите родители също ми помагат с каквото могат в грижата за нея. Но и те са пенсионери и взимат малко средства. Наистина ми е неудобно, когато се налага да опра на тяхната помощ, но се налага.

Много е трудно. Имам и друг проблем. След няколко години можем да останем и без покрив на главата. Жилището ни е собственост на БДЖ. Договорът за ползване изтича през 2021 година. Ако не го закупя, трябва да го освободим.  

Колко пари ще ви струва?

- Не съм много сигурна. От други семейства, които живеят в апартаменти със същата квадратура, разбрах, че са им искали 20 хиляди. Наистина не са много за жилище, но за мен е скъпо.

Няма откъде да намеря толкова пари. Ще търся кредит от банките, но с моята минимална заплата не знам дали ще ме одобрят. Ако не ми дадат заем, оставаме на улицата. Няма кой да ми даде толкова пари.

Пък и не искам да се моля на никого за помощ. Никога не съм се молила и не мога да го направя. Ще се опитам да се справя сама. Ще е трудно, нямам и лев заделен.

Дори и кръвнина не ми платиха за погубените ми дъщери. Нямал никакви пари този, който го направи. Той си е добре, за мен остана само мъката. Виждам светлина в тунела чак след седем години.

Като навърша 57, ще имам право на пенсия от мъжа ми. Няма да забогатеем, но ще сме по-добре финансово.

Успя ли Мария да ви помогне да превъзмогнете загубата на дъщерите си?

- Загубата на дете не може да се превъзмогне. Дори и в момента, като говоря за това, се чувствам така, както и в деня, когато ни казаха, че дъщерите ми са мъртви. Но с идването си вкъщи Мария развесели нашия дом.

Още щом я видяхме, със съпруга ми се влюбихме в това детенце. Първоначално не ни беше лесно, но атмосферата вкъщи се промени. Имахме нужда от тази промяна. Със Стоимен бяхме стигнали етап, в който нямахме какво да си кажем, нямахме мечти.

Като се появи Мария, отново започнахме да се усмихваме. Знаете ги децата - винаги ще кажат нещо, с което да те развеселят, колкото и да си тъжен и замислен в този момент. Мария направи точно това.

Тя ни донесе радост и усмивки. Отново намерихме за какво да живеем.

И със Стоимен отново се сближихме. Отново бяхме семейство.

Източник: Марица
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари