Европейският съюз ще налага квоти за пола в големите компании
- Редактор: Виктор Христов
- Коментари: 8
40% квота за жени в бордовете на големи компании влиза до 2026 година
Европейският съюз постигна съгласие за въвеждане на квоти за равенство между половете, за да гарантира, че жените имат поне 40% от местата в управителните съвети на големите компании.
След десетилетие на застой по темата, предложението получи нов тласък тази година с нова подкрепа от Германия и Франция, а във вторник най-накрая беше постигнато политическо споразумение между Европейския парламент и Съвета на ЕС, съобщи БГНЕС.
Законодателството изисква от регистрираните на борсата компании във всички 27 държави членки на ЕС до средата на 2026 г. жените да заемат поне 40% от местата в управителните съвети без изпълнителни функции или 33% от всички директорски длъжности в управителните съвети.
Компаниите могат да бъдат глобени за това, че не наемат достатъчно жени в своите управителни съвети, а директорските назначения могат да бъдат отменени при неспазване на закона.
„Разнообразието не е само въпрос на справедливост. То е и двигател на растежа и иновациите. Бизнес аргументите в полза на повече жени на ръководни длъжности са ясни”, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „Има достатъчно висококвалифицирани жени, които са подходящи за висши длъжности: те трябва да могат да ги заемат”.
Неравен напредък
Миналата година европейските данни сочат, че жените заемат 30,6% от позициите в управителните съвети в целия блок, но този дял варира значително в отделните държави – в Кипър жените в управителните съвети са 8,5%, а във Франция повече от 45%.
Франция въведе за първи път законови цели за участието на жени в управителните съвети през 2011 г. Собствената ѝ квота от 40 процента е въведена през 2017 г. днес тя е единствената държава от ЕС, която надхвърля тази цифра, според Европейският институт за равенство между половете (EIGE).
Италия, Нидерландия, Швеция, Белгия и Германия са следващите най-добри в класа с между 36 и 38,8 процента жени в управителните съвети. С голямо изоставане са Унгария, Естония и Кипър, където по-малко от един на всеки 10 директори без изпълнителни функции са жени.
През април EIGE заяви, че задължителните квоти са се оказали по-ефективни за включването на повече жени в управителните съвети в сравнение с държавите, които са предприели по-меки мерки или не са предприели никакви действия.
Какво ще се промени?
Така наречената директива „Жените в управителните съвети” се прилага при дружества с поне 250 служители.
Тя има за цел да въведе прозрачни процедури за набиране на персонал в компаниите, така че поне 40% от длъжностите на неизпълнителни директори или 33% от изпълнителните и неизпълнителните длъжности, взети заедно, да се заемат от недостатъчно представения пол – обикновено жени.
В случаите, когато кандидатите са еднакво квалифицирани за определена длъжност, приоритет трябва да има кандидатът от по-слабо представеният пол.
Регистрираните компании ще бъдат задължени да предоставят ежегодно информация на компетентните органи относно представителството на половете в техните управителни съвети и, ако целите не са постигнати, как планират да ги постигнат.
„Повече жени в управителните съвети правят компаниите по устойчиви, по-иновативни и ще помогнат да променят структурите отгоре надолу на работното място”, каза в изявление съавторът на директивата, австрийският депутат от Социалдемократическата партия Евелин Регнер.
„Процесите по подбор трябва да са основани на ясни, предварително определени критерии, а с това споразумение ще бъдат избрани само най-добрите кандидати, като по този начин ще се подобри цялостното качество на управителните съвети”.
Компаниите ще бъдат изправени пред глоби
Страните членки ще трябва да впишат директивата в националното си законодателство през следващите две години.
Дружествата от своя страна, ще трябва да се съобразяват с новата цел до 30 юни 2026 г. То е по-кратък срок в сравнение с предложението на Съвета за 31 декември 2027 г.
Предложението на ЕС включва „ефективни, възпиращи и пропорционални” наказания за компаниите, които не изпълняват задълженията за подбор и докладване.
Страните членки ще трябва също така да публикуват информация за компаниите, които достигат целите си, като форма на партньорски натиск и за насърчаване на спазването на изискванията.
Европейският парламент поиска на по-късен етап да бъде изготвена оценка на обхвата на директивата относно това дали тя трябва да включва и дружествата, които не са регистрирани на борсата.
Докладвай този коментар за нередност
×До 7 : Шващай кирката бе педерас! Айде като си Про педал ходи полагай чакъл за пътната настилка както и всички феминистки пръчки! Нека да са и по строежите и да опъват и кабели! Мама ви неадекватна да еба!
Докладвай този коментар за нередност
×UK: Крайно време е и тук да се въведат подобни мерки, всички сме равни. Квоти за жените, хомо и трансексуалните, но не само това - да им се спазват правата реално. Ще има доста проблеми и съпротива от разни закостенели дегенерати, потънали в злобата си и миналото. Трябва да се върви напред, а на който не му харесва да хваща към Русия, Турция, Саудитска Арабия, Северна Корея и т.н.
Докладвай този коментар за нередност
×любопитен: А каква е квотата за третополовите? Това ли ни е най-важното в момента? В сърцето на Европа се води едно отвратителна кровопролитна война, милиони араби очакват да нахлуят в Европа, а ни се занимаваме с квоти в бизнеса. А какво ще направим, ако в една компания, силно успешна и просперираща, борда е примерно от 90 % жени или мъже? Ще ги уволним ли? А аз като акционер дали ще ъда съгласен? Пак някой мисли с него различно от главата си?
Докладвай този коментар за нередност
×2 до 3: Аз всяка сутрин раждам дълго и мъчително, но съдейки по миризмата е все мъртвородено.:)
Докладвай този коментар за нередност
×Бай Чеп: Скоро ще има и квоти за миньори и монтажници, след това - квоти за затвора, престъпниците 50% трябва да са жени !