Ердоган поиска от Байдън отмяна на санкциите за закупуването на С-400
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Турският президент заяви, че посредничеството във войната между Украйна и Русия е важно за Анкара
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви пред американския си колега Джо Байдън, че посредничеството във войната между Украйна и Русия е важно за Анкара, след като висшите дипломати на двете страни проведоха разговори днес в Анталия, предаде NOVA.
Анкара поддържа тесни връзки с Москва и Киев и днес беше домакин на знакова среща между украинския външен министър Дмитро Кулеба и руския Сергей Лавров в южния курортен град Анталия.
Разговорите не успяха да постигнат пробив по отношение на прекратяването на огъня или хуманитарните въпроси, но подчертаха ролята на Турция като посредник в двуседмичната война.
По данни на турското президентство по време на 45-минутния телефонен разговор с Байдън Ердоган е заявил, че за Турция е важно да може да разговаря и с двете страни и да бъде "посредник" в търсенето на решение на конфликта.
Белият дом съобщи, че президентът Байдън е "изразил благодарност" за посредническите усилия на Турция и че двамата лидери са "потвърдили силната си подкрепа" за Украйна срещу руската агресия.
Според изявлението на турското президентство Ердоган е поискал също така да бъдат отменени "несправедливите санкции", които Вашингтон наложи на Турция през 2019 г., след като Анкара закупи руска отбранителна противоракетна система.
Анкара се стреми да придобие 40 изтребителя F-16 и резервни части, необходими за поддръжката и модернизацията на съществуващия ѝ флот от F-16.
Турция похарчи 1,4 млрд. долара, когато поръча стелт изтребители F-35, но самолетите не бяха доставени, след като САЩ замразиха договора от 2019 г. заради закупуването от Анкара на руската система за противоракетна отбрана С-400.
Системата се разглежда като заплаха за изтребителите F-35, което накара Вашингтон да изключи Турция от авангардната си военна програма.
Турция достави бойни безпилотни самолети на своя съюзник Украйна, но също така иска да поддържа добри отношения с Русия, от която е тясно зависима най-вече за туристическия си сектор и доставките на пшеница и енергия.