Ексминистър: Изкупуването на зърно от държавата ще създаде паника на един добре регулиран пазар
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ако правителството реши да изкупува зърно, ще срещне логистичен проблем със съхранението, алармира Мирослав Найденов
След среща между премиера и зърнопроизводителите тази седмица бе решено държавата да влезе на пазара на зърно и да изкупи необходимите количества за изхранване на населението. Земеделският и финансовият министър обявиха, че количествата са достатъчни за две години. Според зърнопроизводителите обаче е наложена неофициална забрана върху износа на зърно.
Бившият министър на земеделието Мирослав Найденов коментира темата в студиото на "Говори сега". Според него изкупуването на зърното за следващите две години ще създаде паника на един добре регулиран пазар.
В участието си в "Панорама" в петък, Асен Василев коментира, че трябва да бъде изкупено достатъчно зърно, за да сме подсигурени и при най-лошите сценарии.
"Чух министъра да казва, че септември може да останем без зърно. Няма как, защото новата реколта започва малко преди това и при всички случаи зърно ще имаме. България произвежда много повече отколкото ѝ е необходимо", заяви Найденов.
По думите му дори правителството да реши да изкупува зърно, ще срещне логистичен проблем със съхранението, тъй като в държавния резерв няма достатъчно голямо помещение.
"Пшеницата, както петрола, е борсова стока и не бихме могли с огромни количества, които складираме, да я задържим. Тя ще върви нагоре, докато има война, още повече, че Русия и Украйна са най-големите производители в района и оставят около 1/3 от количеството", каза Найденов.
Със забраната за износ на пшеница България нарушава основните правила на ЕС - свободното движение на стоки и хора. От това може да последват санкции, предупреди бившият земеделски министър.
"Държавният резерв е този механизъм, с който при форсмажорни ситуации държавата да реагира. Навлизането на държавата на пазара дали за зърно, дали за олио или торове изкривява пазара, създава определена паника и не мисля, че са добри решения. По-скоро, ако имат този ресурс, да го насочат към земеделските производители, животновъдите, социално слабите", смята Мирослав Найденов.