Астронавтите на НАСА остават в космоса заради проблеми с кораба "Старлайнер"

2
Мисията на Буч Уилмор и Суни Уилямс ще продължи до февруари 2025 година
Мисията на Буч Уилмор и Суни Уилямс ще продължи до февруари 2025 година Снимка: NASA

Мисията на Буч Уилмор и Суни Уилямс ще продължи до февруари 2025 година

Технически проблеми със „Старлайнер“, космическият кораб на „Боинг“, доведоха до забавяне на завръщането на двама астронавти от борда на Международната космическа станция (МКС) до февруари 2025 година. По информация на световните осведомителни агенции, след съботна пресконференция на НАСА, астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс ще се завърнат на Земята не със „Старлайнер“, а с космическия кораб „Дракон“ на компанията „СпейсЕкс“.

Първоначалният план предвиждаше двамата астронавти да прекарат на МКС само една седмица след пристигането си през юни тази година. Въпреки това, серия от технически проблеми със „Старлайнер“ наложиха промяна на мисията им, която сега ще продължи още месеци. Решението бе взето от НАСА от съображения за безопасност, обяви ръководителят на агенцията Бил Нелсън.

Изстрелването на „Дракон“, което е планирано за септември, ще бъде осъществено само с двама астронавти вместо с първоначално предвидените четирима, за да се осигури място за връщането на Уилмор и Уилямс. След като се присъединят към този екипаж, те ще се завърнат на Земята през 2025 година. В същото време „Старлайнер“ ще се върне без екипаж.

58-годишната Суни Уилямс и 61-годишният Буч Уилмор пристигнаха на Международната космическа станция в началото на юни по време на първия пилотиран изпитателен полет на „Старлайнер“. И двамата са пенсионирани капитани от Военноморските сили на САЩ и имат богат опит в дълготрайни космически мисии.

Произвежданият от „Боинг“ космически кораб „Старлайнер“ е предназначен за частична повторна употреба и включва капсула с височина около три метра за екипажа и сервизен модул. Въпреки технологичните си предимства, като способността за кацане на суша, което напомня на пенсионираните космически совалки на НАСА, „Старлайнер“ се сблъска с множество проблеми по време на текущата мисия.

Поради тези трудности НАСА обмисляше известно време дали да върне астронавтите на Земята с „Старлайнер“ или да отложи завръщането им до момента, в който ще бъде наличен друг космически кораб, като „Дракон“. Решението окончателно бе взето в полза на последната опция, предвид рисковете, свързани с използването на „Старлайнер“ в текущото му състояние.

Междувременно „Старлайнер“ ще се върне на Земята без екипаж след коригиране на техническите си проблеми. Това решение е пример за усилията на НАСА да осигури безопасността на астронавтите си, дори когато това означава промяна на първоначалните планове за мисията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    3
    русенец
    Техника е, разваля се! Слава богу, че НАСА взе правилното решение, защото на съвестта им лежат 14 загинали астронавти заради грешни решения. Да стискаме палци всичко да завърши благополучно!
  • -1
    2
    БайПън
    Тоя СтарлайнАр на мене е кръстен защото аз съм хем стар,хем се насирам в памперса хахаха
  • 1
    1
    Аз
    :))) Нация техническа ! Явно братушките са ги отрязали, ама краварите не си признават :)))
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари