Преди 55 години Нийл Армстронг и Едуин "Бъз" Олдрин стъпиха на Луната
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Мисията отбелязва нова ера в изследването на космоса
На днешния ден преди 55 години астронавтите Нийл Армстронг и Едуин „Бъз“ Олдрин направиха първите стъпки на Луната, което бележи един от най-големите триумфи на човечеството в космическото изследване. На 20 юли 1969 г., те се прилуниха в "Морето на спокойствието" - огромна равнина на лунната повърхност, осъществявайки мисията „Аполо-11“. Този исторически момент остана завинаги запечатан в паметта на света с думите на Армстронг: „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството“.
Историческата мисия „Аполо-11“
Мисията „Аполо-11“ започва с изстрелването на 16 юли 1969 г., когато екипажът - състоящ се от Нийл Армстронг, Едуин „Бъз“ Олдрин и Майкъл Колинс - се отправя към Луната. На екипажа са необходими четири дни, за да достигнат лунната орбита. На 20 юли 1969 г. в 20:17 часа по Гринуич, лунният модул „Ийгъл“, с Армстронг и Олдрин на борда, успешно се прилунява.
Първите стъпки на Луната
Няколко часа по-късно, на 21 юли в 2:56 часа по Гринуич, Нийл Армстронг става първият човек, който стъпва на лунната повърхност. Бъз Олдрин го последва след 50 минути, добавяйки към историческия момент. Докато Армстронг и Олдрин изследват повърхността, третият член на екипажа - Майкъл Колинс, остава в окололунна орбита в командния модул „Колумбия“, който осигурява връщането на Земята.
Завръщането на Земята
След успешното изпълнение на задачите на Луната, екипажът на „Аполо-11“ се завръща на Земята на 24 юли 1969 г. Мисията завършва с триумф и отбелязва нова ера в изследването на космоса.
Наследството на „Аполо“
От последната мисия „Аполо“ през 1972 г., човек не е кацал на Луната. През следващите десетилетия до днес, изпращани са само автоматични апарати, които продължават да изследват нашия естествен спътник. Въпреки това, първото кацане на Луната остава символ на човешката смелост и научен прогрес.