Цветозар Томов: Големият брой грешки в протоколите може да размести мандати в партиите

1
Грешките в протоколите са 14 714, спрямо 1169 при предишните избори, посочи доц. д-р Цветозар Томов от ЦИК
Грешките в протоколите са 14 714, спрямо 1169 при предишните избори, посочи доц. д-р Цветозар Томов от ЦИК

Грешките в протоколите са 14 714, спрямо 1169 при предишните избори, посочи доц. д-р Цветозар Томов от ЦИК

Общият ефект на неточностите в протоколите не е такъв, че да промени резултатите от изборите дори с 1 мандат. Максималната корекция на резултата на който и да е от участниците не би надхвърлила 1300 гласа, което е недостатъчно за промяна дори с един мандат. Тези неточности обаче може да разместят мандатите в рамките на една и съща партия - това засяга личните интереси на кандидатите. Това заяви в ефира на NOVA доц. д-р Цветозар Томов от ЦИК.

"Грешките в протоколите са 14 714, на 2 октомври бяха 1169. Броят на протоколите, в които е имало несъответствия, са 2757, на предишните избори бяха 366. Има рязко влошаване на точността на отчитане на изборните резултати. Необичайно високият брой грешки се дължи на създадените от смесения вот проблеми, които СИК не са в състояние да решат", подчерта Томов. И уточни, че при сегашните законови условия местните избори ще бъдат много проблемни и ще има много повече грешки.

"Тогава се гласува няколко пъти. Напълно възможно е да има концентрация на грешки в определени общини. На местни избори има и мажоритарен избор на кметове, където и мънички грешки в резултата могат да бъдат от решаващо значение за неговото определяне. До есента би трябвало непроработилите изборни промени да бъдат обект на обществено обсъждане. Не трябва хората да сумират броя на хартиени бюлетини и тези от машината - това може да се изчислява при обработката на резултатите", подчерта експертът. И допълни, че промените в Изборния кодекс са били несъстоятелни.

По думите му на изборите на 4 април 2021 година грешките бяха 14 934, а протоколите с несъответствия 3568. "Имаме повторение на картината и проблемите, които съществуваха тогава - при смесено гласуване в една секция. Част от грешките са отстраними само, ако се отворят чувалите и се брои наново. Няма законов текст, който да ни позволи да коригираме данните от секционния протокол, въз основа на машинните отчети. За мен машинният протокол трябва да се приема като резултат на изборите, не знам за случай, в който той да е изкривил резултат или да го е манипулирал", обясни той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари