Домашни маски за лице, които са опасни за здравето
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
В днешно време жените могат да попаднат на стотици рецепти за красива и млада кожа и все по-често ги използват.
В интернет има всякакви сайтове за красота. Срещат се какви ли не природни съставки, някои от които не само че няма да подмладят кожата, а обратното – ще й навредят. Специалисти коментират кои популярни народни рецепти за красота всъщност могат да се окажат не само излишни, а дори вредни, с точно обратния ефект.
Маска с аспирин и мед предизвиква алергия
Аспиринът е медицински препарат на основата на ацетилсалициловата киселина, която на свой ред е продукт на салициловата киселина. Именно тя се използва активно за провеждане на химически пилинги в козметиката и оказва мощен себостатичен, противовъзпалителен и отлюспващ ефект. Тя е идеална за мазна кожа.
Медът се състои от вода, въглехидрати, минерални вещества, микро- и макроелементи. Той оказва антибактериално, бактерицидно и противовъзпалително действие.
От тази гледна точка въпросната маска се препоръчва за кожа със себорея, единични възпалителни елементи, застойни петна и разширени пори. Обаче минусът на такъв състав се състои във висок риск от повишаване чувствителността на кожата, зачервяване, лющене, възможно е и възникването на алергия.
Безцветна къна и зехтин - несъвместимо съчетание
Безцветната къна е изцяло натурален компонент, който се изготвя от стеблата на храста лавсония. Оказва дезинфекциращ и подсушаващ ефект. Веществото бетаин в състава на този препарат допълнително повишава загубата на влага в кожата, а рутинът укрепва стените на кръвоносните съдове. В някои случаи къната оказва мощно изсушаващо действие, затова е важно тя да се съчетава с овлажняващи компоненти например с масло, както е във въпросната рецепта. Но не забравяйте, че зехтинът създава своеобразна ципа на повърхността на кожата, оказвайки минимален ефект на овлажняване. В случая не може да става дума за дълбоко въздействие. Затова маска с тези две съставки не може да се нарече полезна, тя е с противоречиви свойства.
Чай на пакетчета против торбички под очите
Чаят сам по себе си е съчетание от уникален състав от ингредиенти (повече от 300!), сред които най-важни за кожата са витамините, дъбилните вещества и танинът. Торбичките под очите обаче по своята същност са отоци на тъканите в резултат на нарушения в лимфния оток и кръвотока. Влизащите в състава на чая вещества оказват мощно лимфодренажно действие и в крайна сметка спасяват много хора сутрин. Важно е температурата на пакетчетата чай да не е висока, в противен случай ефектът е обратен.
Лимон и мед за избелване на кожата
Влизащата в състава на тази маска лимонена киселина отдавна е призната за едно от най-мощните избелващи средства. Ако обаче имате чувствителна кожа, по-добре се въздържайте от такава маска. При наличие на единични пигментации следва да нанасяте такава смес локално върху проблемните участъци на кожата на лицето и тялото.
Измиване на лицето с овесени трици е противопоказно при обриви и розацея
Овесът отдавна се използва за изчистване на кожата на лицето в качеството му на пилинг, оказва мек отлюспващ ефект и повърхностно овлажняване. В резултат на това кожата изглежда по-гладка и „подхранена”, този ефект обаче е краткотраен. Още повече, че това средство е противопоказно за кожа с обриви, съдови нарушения като (например купероза 3-ти стадий и розацея) и изразено увяхване.
Лук против бръчки - абсолютно безсмислено
Лукът съдържа захар, белтъчини, витамини (в най-голямо количество аскорбинова киселина), ферменти и микроелементи, етерични масла, ябълкова и лимонена киселина. От тази гледна точка маска от лук ще действа при редица признаци на фотостареенето: неравен цвят на лицето, понижаване на регенеративните процеси, нарушаване структурата на съдовите стени. А появяването на бръчки е свързано с активната работа на лицевите мускули, с нарушения в структурата на епидермиса и дермата. Нека бъдем реалисти: нима очаквате ингредиентите на лука да действат толкова надълбоко.
Инър Уийл Клуб Русе - Дунав проведе традиционния си маскен...
Почина писателката Барбара Брадфорд
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Русе отбелязва 140 години от създаването на Пети пехотен...
Сценаристите на Слави Трифонов: "Песен за Лена" е народно...