Директорът на РИМ - Русе: Твърдението, че Манифестът е написан на спирката в Две могили, е несериозно
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 13
Трябва да имаме по-силно критическо мислене към темата, заяви проф. Николай Ненов
Директорът на Историческия музей в Русе оспори широко разпространената история за написването на манифеста за независимостта на България, която от години се приема за неоспорим факт. Според разказите, текстът на манифеста, с който България обявява своята независимост от Османската империя на 22 септември 1908 година, е съставен на крак на гарата в Две могили. Професор Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей в Русе, обаче поставя под съмнение тази версия, като изтъква липсата на доказателства, както и логическата несъстоятелност на твърдението.
Според исторически сведения, няколко дни преди обявяването на независимостта, българският княз Фердинанд пътува с княжеската яхта от Русе към Будапеща, където провежда среща с императора на Австро-Унгария. Двамата ръководители се договарят за съвместно действие – България да обяви независимост, а Австро-Унгария да окупира Босна и Херцеговина, което в нарушение на Берлинския договор представлява стратегически политически ход.
Професор Ненков твърди, че именно в Русе, след завръщането на княз Фердинанд от дипломатическата мисия, е свикано заседание на Министерския съвет в княжеския дворец. Той счита, че по време на тази среща е написан манифестът, а не на гарата в Две могили, както твърдят някои източници. След заседанието князът и министрите се отправят с влак към Велико Търново, където манифестът е официално обявен пред нацията – символично място, свързано с историята на българската държавност.
„Нищо от тези действия не е спонтанно, нито случайно. Това е сериозно планирано действие. Твърдението, че текстът на манифеста е бил написан в движение, на спирката в Две могили, е несериозно“, заяви Ненов пред NOVA, подчертавайки логическата непоследователност в популярната версия на събитията.
Опитите на историци да намерят наследници на хората, които са работили на гарата в Две могили по време на събитията, се оказват неуспешни. Таня Великова от "Държавен архив Русе" също потвърждава, че няма намерени документални доказателства, които да потвърдят твърдението за писането на манифеста на гарата. „Търсихме всякаква информация, но нямаме никакви документи, които да потвърдят тази версия“, отбелязва Великова.
Независимо от липсата на доказателства, жителите на Две могили продължават да почитат историята. На гарата е поставена паметна плоча в чест на събитието, а всяка година на 22 септември гражданите се събират там, за да поднесат цветя и да отбележат значимия исторически момент.
Така, въпреки че официалната версия за написването на манифеста на гарата в Две могили остава без категорични доказателства, това не намалява историческата стойност на събитията от септември 1908 година и значимостта на този акт за българската независимост.
Докладвай този коментар за нередност
×Бах Мааму : В кораба О. з. Доктор, в РИМЪ Проф. Доктор!!! Аджеба къде е опашката за Доктор и колко кинти е хартията? До тук съм: Доц. Гинералисимус, Кус-кус, Редник, Рудник, Предник и Задник. Липсва ми Доктор. Мерсаш.
Докладвай този коментар за нередност
×До "До този под мен": Що не се ебеш в гъза бе т-пунгер русоден?! Ще пиша колкото си искам и каквото си искам, да ти ЕПМ проста русоидна да еба. Ти си прост комунист-руска курва и не можеш да ми забраниш да пиша, мамати проста да еба. Ха-ха!
Докладвай този коментар за нередност
×До този под мен: Куролап смрадлив бесарабски,колко получаваш за да сереш под всяка статия,да еба майка ти бесарабска смрадлива да еба ? Не стига че си умствено изостанал и анално олабен,ами си и неграмотен като всеки смрадлив и мазен ДеБил-ПеПераст!
Докладвай този коментар за нередност
×До този преди мен: Не ти ли омръзнаха просташкиге цинизми с които засипваш сайта, че ни натрапваш и полуграмотния си " професионален" коментар?
Докладвай този коментар за нередност
×Куросмук Путин: Абсолютно непрофесионален коментар на директорчето. Няма факти, няма нищо което да обори твърдението, че е писан на гарата. Народната памет в случая е доста заслужаваща да се вярва на хипотеза ,че написването на Манифеста за независимост е писан на гарата в Две могили.