Демографските промени в Европа
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
Как се променя континентът през последните 30 години
През последните три десетилетия Европа преживя значителни демографски промени. Данните от Световната банка показват разнообразни тенденции в различните части на континента, като някои държави отбелязват значителен ръст на населението, докато други се сблъскват със сериозен спад. Тази статия разглежда основните демографски тенденции в Европа за периода 1990-2022 година.
Западна и Северна Европа
Западна и Северна Европа като цяло отбелязват положителен ръст на населението. Например:
- Исландия: +52%
- Ирландия: +45.7%
- Норвегия: +31%
- Швеция: +22.1%
Тези държави успяват да поддържат стабилен ръст благодарение на висока раждаемост и положителен миграционен баланс.
Южна Европа
Южна Европа също показва положителни демографски тенденции, макар и с по-ниски темпове:
- Испания: +22.4%
- Португалия: +4%
- Италия: +3.9%
Тези държави се справят с предизвикателствата на застаряващото население и ниската раждаемост чрез миграция и социални политики.
Централна Европа
Централна Европа показва смесени резултати:
- Германия: +5,9%
- Чехия: +1.9%
- Полша: -1.3%
Докато Германия успява да поддържа положителен ръст, Полша и Чехия се сблъскват с предизвикателства, свързани с емиграция и ниска раждаемост.
Източна Европа
Източна Европа е регионът с най-драстични демографски промени:
- България: -25.3%
- Румъния: -18.5%
- Украйна: -28.9%
Основните причини за този спад са емиграция, ниска раждаемост и икономически трудности. Много млади хора напускат тези държави в търсене на по-добри възможности в Западна Европа.
Русия и бившите съветски републики
Русия и някои от бившите съветски републики също отбелязват значителен спад:
- Русия: -3%
- Латвия: -24.3%
- Литва: -18.8%
Тези държави се сблъскват с комбинация от икономически проблеми, емиграция и демографски кризи.
Демографските промени в Европа през периода 1990-2022 година показват значителни различия между отделните региони. Докато Западна и Северна Европа успяват да поддържат положителен ръст на населението, Източна Европа и бившите съветски републики се сблъскват със сериозни демографски предизвикателства. Тези тенденции имат дълбоки социални и икономически последствия, които изискват внимателно планиране и политики за справяне с демографските промени.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Дори и на учуден третополов джендър като мен е ясно,че там където има сороспийско влияние са страните с прираст на хора,чието първо име е Мохамед! Там където има сороспийско влияние има глад,мизерия и тотална нищета! Затова и резултатите от евроизборите ясно показаха,че сороспии като фон дер ЛайНен трябва да бъдат изритани от поста си и вкарани в строг тъмничен затвор! Европейският Съюз ще бъде реформиран из основи за да не се превърне в същата септична яма каквато е УСрайна в момента!
Докладвай този коментар за нередност
×Петър Хинков : Аз също се надявам на някой загорял афгански бежанец да ми намести аналната чакра! Сега събирам пари за смяна на пола с евроГейски коментари под различни псевдоними на бройка!
Докладвай този коментар за нередност
×Deutsche Scheiße: Докато недодяланите немските кобилки цвилят от кеф, когато ги ебат черни, мюсюлмански хуища, Адолф със сигурност се върти в гроба! Но на немските мъже вече не им пука – те си смучат пишките един на друг! Както се казва – истински €вроатлантически ценности!
Докладвай този коментар за нередност
×Така е : Защото България и Румъния станаха донори на работна ръка за застаряваща Западна Европа - Германия, Англия, Италия, Франция и други. Затова бяха приети тези изтчни соцдържави, не че са заритали за тях. А Румъния, въпреки това ни изпревари икономически и инфраструктурно. Нашите тъпи и крадливи политици провалиха държавата.
Докладвай този коментар за нередност
×vdlkz: "Западна и Северна Европа като цяло отбелязват положителен ръст на населението." - но отбягвате да посочите чии етност нахлу и превзе европа...