Държавата поиска съдебни разноски от осиротели братя след трагедията в завод "Миджур"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Държавата продължава да отрича отговорност десетилетие след инцидента
Десет години след трагичния инцидент във военния завод "Миджур" край село Горни Лом, при който загинаха петнадесет души, институциите продължават да не поемат отговорност за случилото се. Това стана ясно от изказване на адвокат Александър Кашъмов в предаването "(О)позиция" на вестник "Сега".
Съдебната сага на двамата братя
Особено потресаващ е случаят на двама братя, които губят и двамата си родители при взрива. След приключване на делото им за обезщетение срещу държавата, Върховният административен съд (ВАС) постановява, че институциите не носят отговорност за трагедията. Впоследствие срещу младежите е издаден изпълнителен лист за събиране на съдебни разноски в размер на приблизително 2000 лева.
"Това, което са преживели, то няма как да бъде върнато, но съм сигурен, че биха искали, а и всички ние, някак си лека-полека да се придвижваме от каменната ера към по-цивилизован живот, в който държавните институции се грижат за правата на гражданите, а не способстват за тяхното убиване", коментира адвокат Кашъмов.
Противоречиви съдебни решения
Юристът подчертава противоречието между различните състави на ВАС, като един от тях признава отговорността на държавата и присъжда разноски на други наследници, докато друг състав постановява противоположно решение за братята.
Нарушения на международни конвенции
Адвокат Кашъмов акцентира върху нарушението на Отавската конвенция от 1997 година, според която противопехотните мини трябва да бъдат унищожени, а не утилизирани поради високия риск на процеса. Въпреки това, в завод "Миджур" е извършвана именно утилизация с неподходящи средства.