Д-р Александър Симидчиев: Мръсният въздух убива 12 хиляди души годишно в България

0
Най-засегнатите райони в България са София, Пловдив и Русе
Най-засегнатите райони в България са София, Пловдив и Русе Снимка: Александър Симидчиев / Facebook

На всеки починал от замърсяване на въздуха има поне 100 души, които страдат от хронични заболявания или симптоми, свързани с него

Ежегодно мръсният въздух е причина за смъртта на над 12 000 души в България, твърди д-р Александър Симидчиев, пулмолог и председател на сдружение "Въздух за всеки". Тази цифра, според него, е консервативна и реалният брой на жертвите може да е дори по-голям.

Проблемът не е само в тези 12 хиляди души. На всеки починал от замърсяване на въздуха има поне 100 души, които страдат от хронични заболявания или симптоми, свързани с него“, коментира той в интервю за ФрогНюз.

Данни от изследвания

Изчисленията се базират на данни на Световната здравна организация. Според проучвания всяко увеличение на нивата на фини прахови частици (ФПЧ) във въздуха с 1 микрограм на кубичен метър води до увеличение на смъртността с 1%. „Най-големият проблем са частиците с размер под 2,5 микрона, които са отговорни за 70% от вредните здравни ефекти“, обяснява д-р Симидчиев.

Географски зони на риск

Най-рисковите области в България са тези, които се намират в котловини или слабо вентилирани терени. Софийското поле, Пловдив, Русе и районите около големи въглищни ТЕЦ-ове като Гълъбово и Стара Загора са сред най-засегнатите. Силният трафик, битовото отопление с дърва и въглища, както и промишлените източници на замърсяване допринасят значително за влошаване на качеството на въздуха.

Последици за здравето

Замърсяването уврежда всички органи на човешкото тяло. То е свързано с повишена смъртност от сърдечно-съдови, белодробни, метаболитни и онкологични заболявания. „Живеейки в замърсена среда, хората се разболяват по-често и умират по-рано“, допълва пулмологът.

Мерки за намаляване на замърсяването

Сред предложените решения са ограничаването на вноса на стари автомобили, преминаването към по-екологичен градски транспорт, както и използването на термопомпи вместо твърдо гориво за отопление. Централизирането на отоплителни системи и по-строго законодателство също са ключови стъпки към подобряване на качеството на въздуха.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари