Брюксел стартира наказателни процедури срещу България

1
ЕК искане налагане на финансови санкции за това, че не сме транспонирали в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници
ЕК искане налагане на финансови санкции за това, че не сме транспонирали в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници

ЕК искане налагане на финансови санкции за това, че не сме транспонирали в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници

Държавите-членки трябваше да транспонират директивата до 30 юни 2021 г.

ЕК предприема правни действия, за да гарантира развитието на енергията от възобновяеми източници в целия ЕС и да намали емисиите на парникови газове, енергийната зависимост и високите цени, съобщава БТА. Комисията реши да предяви искове срещу България и Словакия пред Съда на Европейския съюз с искане за налагане на финансови санкции за това, че не са транспонирали в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници, съобщиха от ЕК.

Държавите-членки трябваше да транспонират директивата до 30 юни 2021 г. Комисията предоставя постоянна подкрепа на държавите членки при транспонирането на правилата, но досега България и Словакия не са уведомили за никакви мерки за транспониране. През юли 2021 г. Комисията изпрати официални уведомителни писма на двете държави членки. През декември 2021 г., след като не получи уведомление за мерки за транспониране, Комисията изпрати мотивирани становища, в които ги призова да уведомят за всички свои мерки за транспониране на директивата. Към днешна дата България и Словакия са единствените две държави членки, които не са уведомили за мерки за транспониране. Поради това Комисията предявява искове пред Съда на Европейския съюз срещу двете държави членки.

Енергията от възобновяеми източници е ключов елемент от Европейския зелен пакт, както и централен стълб на плана REPowerEU. В качеството си на пазител на Договорите Комисията трябва да гарантира пълното и правилно транспониране на правото на ЕС в националното законодателство. Що се отнася до прилагането на преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници, досега Комисията е започнала производства за установяване на неизпълнение на задължения срещу всичките 27 държави членки поради факта, че не са уведомили за мерки за пълното транспониране на директивата до крайния срок — 30 юни 2021 година.

Директивата за енергията от възобновяеми източници, приета през 2018 година, осигурява правната рамка за развитието на енергията от възобновяеми източници в електроенергетиката, секторите на топлинната и хладилната енергия и транспорта в ЕС през настоящото десетилетие. В нея се поставя задължителна на равнище ЕС цел за 2030 г. най-малко 32% от енергията да се произвежда от възобновяеми източници и се съдържат мерки, за да се гарантира, че подкрепата за енергията от възобновяеми източници е икономически ефективна, и за да се опростят административните процедури за проектите за енергия от възобновяеми източници. Тя също така улеснява участието на гражданите в енергийния преход, като дава възможност за собствено потребление и създаване на общности за енергия от възобновяеми източници. Освен това в нея се определят конкретни цели за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в секторите на топлинната и хладилната енергия и транспорта до 2030 година, където напредъкът на възобновяемите енергийни източници е по-бавен, отколкото в сектора на електроенергетиката. С директивата се укрепват и критериите за осигуряване на устойчивост на биоенергията.

Съгласно член 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) ако съответната държава членка не се съобрази с мотивираното становище в срока, определен от Комисията, последната може да сезира Съда на Европейския съюз. Освен това съгласно член 260, параграф 3 от ДФЕС Комисията може да поиска от Съда на ЕС да наложи финансови санкции на държавите членки, които не са изпълнили задължението си да уведомят за мерките за транспониране на дадена директива.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    3
    до 1 и 2
    По това време (30 юни 2021 е крайният срок) Донев е бил министър на труда и социалната политика в първото служебно правителство на Янев. А кой е бил премиер преди това? Да не е случайно вашият гуру - Тиквата?
  • 2
    2
    До 1
    Не се сърди на ''Гугутката'' ! Ако си служил в казармата ,вероятно знаеш ,какво представляваха ЗКПЧ !Това е той ! Какво да чакаме от него ! Ами лакърдии !
  • -2
    1
    User
    Сега чакаме изявление от Гугут Донев, че всъщност всичко са направили добре и Европа не е разбрала, колко са успешни! Успешни в създаването на нови хранилки за наши хора!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари