Борислав Сандов: България е изправена пред сериозни екологични предизвикателства
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 11
Бивш министър призовава за по-строг контрол върху качеството на въздуха
България се изправя пред сериозни предизвикателства, свързани с климатичните промени и качеството на въздуха, според бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов. В интервю за предаването "Денят ON AIR" той коментира актуални проблеми, свързани с околната среда и енергетиката.
Сандов обърна внимание на ураганите "Милтън" и "Хелен", като подчерта връзката им с глобалното затопляне. "Урагани са се зараждали и преди климатичните промени, но интензивността и мащабите, които сега наблюдаваме са основно заради затопления океан, който пък основно е затоплен заради климатичните промени", обясни той. Бившият министър добави, че океанът абсорбира значителна част от парниковите газове, което води до неговото затопляне.
Относно урагана "Милтън", Сандов отбеляза, че въпреки отслабването му до първа степен, той все още представлява опасност. "Тепърва ще научаваме какви са щетите. Все още е опасно време и е екстремна проява на климата", каза той. Експертът подчерта, че преминаването на урагана "Хелен" през същите райони преди две седмици е повлияло на отслабването на "Милтън" при навлизането му на сушата.
Бившият екоминистър засегна и темата за качеството на въздуха в България, като критикува позицията на настоящото Министерство на околната среда и водите относно измервателните станции в София. Според него, министерството е предоставило подвеждаща информация за съответствието на станциите с изискванията. "Например, тези, които са за азотен оксид, измерват основно замърсяванията от трафика. Едно от изискванията, където да бъдат поставени, е да бъдат на не повече от 10 метра от тротоара на прилежащ булевард. И двете такива станции в София са на много повече от 10 метра", уточни Сандов.
Той подчерта, че България има сериозен проблем с качеството на въздуха, което се отразява негативно на здравето на населението. Сандов заяви намерението си да сигнализира европейската агенция за проверка на съответствието на българската мрежа за мониторинг с европейските изисквания.
В областта на енергетиката, бившият министър коментира състоянието на държавните енергийни дружества. Според него, "ТЕЦ Марица изток 2" и "Мини Марица-изток" са икономически нерентабилни и с раздут щат. "Икономически са абсолютно нерентабилни, ще затворят далеч преди 2030 година", прогнозира Сандов.
В заключение, интервюто с Борислав Сандов повдигна важни въпроси относно влиянието на климатичните промени върху екстремните метеорологични явления, необходимостта от подобряване на мониторинга на качеството на въздуха и предизвикателствата пред българската енергетика в контекста на глобалните екологични тенденции.
Докладвай този коментар за нередност
×Брут: "Работи като експерт по устойчиво развитие и опазване на климата във водещи неправителствени организации" Гениално! И кои са тези НПО-та? Това родопчанче представлява много въздух под налягане в костюм, задължително с елече, щото в Родопите е много хладно:)
Докладвай този коментар за нередност
×Пламен : Сандов само говори празни приказки без да върши нищо съществено. Видяхме колко му е капацитета, докато беше министър.
Докладвай този коментар за нередност
×Мира: Сандов определено не е част от решението на тези предизвикателства
Докладвай този коментар за нередност
×Красимира: Абе толкова много обещания бяха в началото. То не беше А отбор, не ги възхваляваха и какво ли още не, а днес гледат как да забият нож в гърба на Кирчо, който ги направи министри и им даде власт. Сега като Сандов изпадна пак от властта и почна да става много активен и да говори за въздуха, а какво направи като беше екологичен министър?
Докладвай този коментар за нередност
×до 6: Да. Може би ще се стори интересно на про НАТО настроените ибрици, но за 2022-ра година емисиите парников газ (защото въглероден двуокис не звучи страшно, все пак и ние издишваме CO₂) на САЩ са над 4 билиона (хиляди милиона) тона, докато за същия период емисиите на България са 50 милиона. Това прави по ~ 14 тона на глава от населението за САЩ и 7 тона на човек у нас. Тоест, дори в момента ние сме два пъти по-чисти от нашите „евро-атлантически партньори“. За какво затваряне на ТЕЦ-ове говори тоя? Докато беше министър, ходи на някаква проверка в ТЕЦ Брикел, където местните се оплакваха от системен тормоз от изгаряне на отпадъци и тоя министър, така и не го пуснаха в ТЕЦ-а. Смешник!