Банките готвят нови такси заради евтините преводи към еврозоната

1
За да компенсират огромните си загуби, финансовите институции ще повишат други такси и комисиони
За да компенсират огромните си загуби, финансовите институции ще повишат други такси и комисиони Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

От догодина банките трябва драстично да свалят таксите за преводите в евро както към страни от ЕС, така и за преводите към България.

От 15 декември влиза в сила нов еврорегламент, който ще ограничи българските трезори да надуват цената на трансграничните преводи в евро и ще ги задължи да ги приравнят с таксите за вътрешните преводи в левове. Това означава загуби от десетки милиони левове годишно за финансовите институции. Те обаче по всяка вероятност ще бъдат компенсирани с повишение на други такси и комисиони.

Поевтиняването на евровите преводи за и от чужбина бе определено като втора малка революция в ЕС след намаляването на таксите за роуминг според основния докладчик по темата в Европейския парламент Ева Майдел. Вчера тя официално представи новата разпоредба в България. "Дълги години българите плащат между 30 и 50 лв. независимо от стойността на превода. Така например може да се направи превод от 10 евро с такса от 15 евро", посочи Майдел. В същото време за гражданите от други страни тази банкова услуга е в пъти по-евтина, включително и в страни извън еврозоната като Швеция и Полша, където таксите са 0 и 1 евро.

Страната ни стана отрицателен пример в цяла Европа, след като анализ на Делойт, поръчан по повод приемането на регламента, показа, че българите плащат най-високите такси за трансгранични преводи в евро. Средната цена у нас за превод на 100 евро е близо 20 евро, което е два пъти повече от тази в Румъния - втората страна в ЕС с най-високи такси. Освен това проучването показва, че от 2012 г. насам таксите за трансграничен превод в ЕС намаляват, но само в България се покачват. По последни данни на БНБ поне пет банки у нас събират от 30 до 57 евро на трансакция, като е възможно да наложат и допълнителни 20-30 евро за експресен превод, пише Вестник СЕГА.

Изравняването с вътрешните преводи в левове означава таксите за трансакции в ЕС да паднат драстично до 2-3 лева. Очаква се обаче банките да компенсират загубите от този сериозен приходоизточник с повишение на други такси. "В предварителната оценка на въздействието от новия регламент се отчита тази възможност, като някои банки директно са посочили, че ще компенсират намалените такси", обясни икономистът Лъчезар Богданов. Той представи данни, според което през 2017 г. изходящите трансгранични преводи от България са около 1.9 милиона на обща стойност 98 млрд. лева. "При средна цена от 20 евро излиза, че банките събират между 35 - 40 млн. лв. годишно. Входящите преводи в евро са около 4.3 милиона през 2017 г. на стойност 248 млрд. лв.  и при тях средната цена е между 5 и 8 евро, което означа още около 30 млн. лв.", посочи Богданов.

Промяната ще улесни фирмите, които сега са принудени да откриват банкови сметки във всяка държава от ЕС, където имат бизнес партньори, за да избегнат високата цена на преводите. Това пряко ще засегне около 36 хил. малки предприятия, които осъществяват внос, и около 15 хил. занимаващи се с износ, като те ще спестят милиони левове, посочи Богданов.

Спестените пари за българските студенти в чужбина също ще бъдат значителни. Само за Германия те се равняват на 500 - 600 евро, колкото е едномесечната издръжка, посочи Даниела Данаилова-Шербел от организацията "Тук-там". Общият ефект в рамките на ЕС за гражданите извън еврозоната ще бъде близо 1 млрд. евро спестени пари.

От 2016 г. банките в страните извън еврозоната имат възможност да ползват системата за разплащания SEPA, разработена именно за да направи трансакциите в рамките на Евросъюза бързи и евтини. "Българските банки обаче не се възползваха от тази система и запазиха високите такси. Това е и една от причините Европейският парламент да се намеси и да въведе новия регламент", посочи Ева Майдел.

НА СВЕТЛО

Втората част на регламента предвижда да се осигури по-голяма прозрачност какви са комисионите за превалутиране при теглене на чужда валута от банкомат и разплащане с банкови карти в чужбина. Потребителите ще получават електронно съобщение или известие чрез банковото си приложение за таксите, предлагани от тяхната банка или от банката на търговеца и ще може да избират по-изгодния курс. "Очаква се това да спести още няколко милиарда на европейските граждани, като премахне скритите такси, които някои банки и търговци налагат. Те стават известни едва след получаването на банковото извлечение", обясни Майдел. Тази част на промените обаче ще започне да се прилага от 2021 г., тъй като е необходимо пренастройване на информационните системи на банките. Това вероятно няма да е малка инвестиция и е възможно да повлече ново вдигане на такси.

Източник: Вестник СЕГА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари

  • Мухахахахаха
    Характерно за патологичните алкохолици като този клошар на 1 е да живеят в някаква паралелна реалност,в която да пиеш от...
  • до 1
    да се гордееш, че имаш проблеми и недостатъци не е нормално, първо гордостта е грях, второ да се пие алкохол не е...
  • Запознат бесарабски гей
    Браво на Кеворк! Успя здраво да го зачука на смрадливите ДеБил-ПеПерастки куросмуци! ПеПераст мартинчо/вгъзилена, след всяка...
  • Шерлок Холмс
    Усеща се гнусна смрад на бесарабски пасивен ПеПераст на име мартинчо/вгъзилена,ясно наркоманът е изпълзял от контейнера,който...
  • До 10
    Ти щото си си пил пиенето с римляните, че знаеш какво са виждали и какво не. Айде бегай оттук. Разбрахме те, че си имал...