България и Гърция подписаха Меморандум за разбирателство в областта на енергетиката
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Двете страни ще задълбочат сътрудничеството си по редица енергийни теми от взаимен интерес
България и Гърция ще задълбочат сътрудничеството си по редица енергийни теми от взаимен интерес, сред които увеличаване на преносния капацитет на националните мрежи за електроенергия и газ, изграждане и разширяване на мрежите за пренос на водород, оптимизиране използването на потенциала за производство на енергия от ВЕИ и развитие на водородните технологии, цифровизация на електроенергийните мрежи. Това предвижда Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на България и Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция, подписан на 18 януари 2024 година, в Атина от министрите Румен Радев и Теодорос Скилакакис.
Меморандумът създава рамка за задълбочаване на сътрудничеството в енергийния сектор въз основа на принципа на взаимната изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете страни. Той е в сила за три години, но България и Гърция могат да удължат този срок, съобщават от Министерството на енергетиката.
Двете страни имат желание да увеличат преносния капацитет на националните мрежи за пренос на електроенергия и газ, да изградят и разширят мрежи за пренос на водород и да увеличат трансграничния капацитет въз основа на доказан пазарен интерес. Те ще се стремят към оптимизиране използването на потенциала за производство на енергия от ВЕИ и развитие на водородните технологии в региона и изграждане на трансгранична инфраструктура за производство, пренос и потребление на тази енергия в реално време. Меморандумът насърчава и продължаването на процеса на цифровизация на електроенергийните мрежи и създаването на условия за гъвкавост при управление и балансиране на електроенергийните системи на двете държави.
Друга от целите, записани в Меморандума, е разработването на проекти от регионален и общностен интерес, насочени към постигане на справедлив преход към декарбонизирана и неутрална по отношение на климата икономика.