Българите: Нищо сложно, че как може да струва толкова

0
Малко кариес, нищо сложно?
Малко кариес, нищо сложно?

От известно време се сблъсквам в разговори с клиенти и частност обсъждане на цени, срокове, сложност на проекти и т.н.
Провокирах се да напиша няколко реда, защото в България думата професионалист не се употребява с някаква особена тежест.

Иначе казано: Колко трябва да струва трудът на хората, които се ангажират с вас?
Много често чувам изречението: „- Един сайт, нищо сложно! Каталог, продукти, контакти, новини, поръчки, това онова…абе нищо сложно.“

Кой определя сложността?

Ако аз отида на зъболекар, какво ще кажа? „ – Малко кариес, нищо сложно?“

Или отиваш в магазина и казваш: „Абе, това сирене що е 20лв. килото, няма нищо сложно в него? Няколкостотин крави, паша, доене, преработка, смеска с един куп боклуци  и хоооп 20 лв…..! Абе, вие луди ли сте бе…то е лесно!“

Изобщо интелектуалният труд при нас е под всякаква критика, да не кажа и „иЗотзад“ всякаква критика!
Ето защо реших да напиша в няколко кратки изречения за какво всъщност заплаща човек, когато му правят сайт, магазин, оказион, павилион, лаФка или друго виртуално „Нищо сложно“
1.    На първо и най-важно място. Средностатистическият дизайнер, програмист, фотограф и т.н. (идиот, компютърджия) прекарва между 4 и 10 години на учене в някой университет, за да се научи да работи с няколко специализирани програми. Представяте ли си? Две висши образования! В Америка сигурно ще те мислят за гуру. А, ако не си учил, то със сигурност си природно надарен, и трябва да работиш без пари.
2.    Горе долу толкова е и времето за разлистване на Интернет в подготовка и четене на уроци, упражнения и прочее. Следва въпроса: Какво всъщност работиш?Facebook?
3.    Дълги и неуморни часове прекарани пред компютъра, за да дочакаш думи като: „Т‘ва не е готино! Искам малко розовооооо ииии….  жълто!“
Или любимото ми: „Нещо трябва да мига и ще е супер.“
„– Да! 12-ти калибър с бренеке.“
4.    Обикаляне на всевъзможни торенти, за да свали легално някоя програма докато му минава образованието. Представяте ли си един Photoshop струва САМО 1790лв. с ДДС. Добре, че има GIMP!
5.    Времето прекарано в мислене на конфиденциални въпроси като: „Дали не провалям живота си с тези компютри? – Мама беше права, трябваше да стана военен.“

В края на краищата , как да ви кажа, винаги си повтаряш, че си специален и обичаш това, което правиш, защото причините са да превърнеш страстта в чудестна възможност за кариера. Няма да ви лъжа и да кажа, трудът е лесен. Не, не е! Отнема много време и усилия, за да се направи добър продукт. Дългите часове и стриктни срокове са си стрували да обичаш това, което правиш. Един продукт струва толкова, колкото е струвало времето на човека, когото наемаш да се научи да го прави.

Та, колко струва трудът на един професионалист?

Ето и отговорът на Mark Shanley, ирландски графичен дизайнер обърнал „най-лошите коментари  от клиенти“ в плакати.

Източник: aevtimov.com
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари