Собственици на дестилерия за ракия в Бабово: Няма кайсии

5
Някой да вари кайсиева ракия е екзотика, разказват братята Станислав и Иво
Някой да вари кайсиева ракия е екзотика, разказват братята Станислав и Иво Видео: NOVA

Някой да вари кайсиева ракия е екзотика, разказват братята Станислав и Иво

Започва сезонът на варенето на кайсиева ракия. Еликсирът е традиционен за русенския и силистренския регион. Тази година обаче стопаните няма да напълнят казаните, в които се приготвя известната с аромата си алкохолна напитка.

До момента в един от центровете на кайсиевия район на България - село Бабово, са сварени едва 120 литра кайсиева ракия. Причината - кайсиите измръзнаха, хората няма от къде да си купят или пък, ако има плодовете, са много скъпи.

Дестилерията на братята Иво и Станислав приема поръчки за варене на ракия не само от русенски регион, но и от Тутракан. Според Станислав в момента е рядкост някой да дойде да извари кайсия. Иво пък споделя, че в месеца, в който върви кайсиевата кампания има максимум 10 изварявания.

А причината се крие във времето. Или иначе казано необичайно студената пролет. Иво обяснява, че реколтата е измръзнала.

Кайсията е един от плодовете, които изваряваме в най-малки количества в момента, защото по селата хората вече почти нямат кайсии, а ако отидат да си купят от голям производител, цената е много висока - около 1.50 лв. на килограм", казва Станислав, цитиран от NOVA.

Скъпи освен кайсиите, са и всички останали консумативи за варенето ѝ. По думите на Иво 1 литър ракия излиза около 10 лв. на производителя.

Заради поредната неблагоприятна година за кайсиевите насаждения, все повече хора ги заменяли с други плодни дървета.

„Предни години това беше традиция в нашия регион, хората повечето изваряваха от кайсия. Сливата почти не беше позната, а сега започнаха вместо кайсии, да слагат сливи", уточнява Станислав.

Ако тази тенденция продължи, кайсиевата ракия все по-рядко ще присъства на трапезата на българите. Въпреки специфичните ѝ вкусови качества.

Ароматът на кайсиевата ракия се разгръща най-добре, когато достигне 42 алкохолни градуса, разказват Иво и Станислав. И са сигурни, че винаги има повод за наздравица, макар и не точно с кайсиева ракия на трапезата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    8
    07
    Нищо не разбирам от казани и ракии, но се радвам на тези момчета. Могат, направили. Дано тази дестилерия в Бабово да е само началото им. Егати завитливият народ.
  • 2
    7
    Русенец
    И що трябва да е дестилерия, а да не е казан?
  • 3
    6
    до 1
    Сам си противоречиш :) Уж всичките плодови на 38, пък гроздовата на 45. Гроздето зеленчук ли е или плод?
  • 3
    5
    Бабовски коч
    Тези герои са изкопали трап извън имота си и там си изхвърлят лайната от казаните,иначе могат да дрънкат простотии да дават акъл и да си правят реклама по тв
  • 7
    4
    Хайде, хайде
    Нищо мистериозно и тайно няма в приготвянето на материала и изваряването на ракии. Елементарна органична химия на ниво десети клас.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Татее, защо на Пежото лъвчето отпред е изправeно на два крака?
- Оглежда се за сервиз, сине...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари