Българин с нови открития в борбата с рака

0
От време на време хората ми казват, че са оздравели от тежко заболяване, благодарение на моя метод
От време на време хората ми казват, че са оздравели от тежко заболяване, благодарение на моя метод Видео: NOVA

Български лекар влиза в екипа на Нобеловия лауреат – японеца Тасуку Хонджо.

Той прави собствени открития в борбата с рака. Д-р Велизар Шиваров се завръща у нас, за да прилага най-новите методи за диагностика и лечение с помощта на имунната система, предава NOVA.

Разказ за победите на медицината над смъртоносни болести и за 30-годишния път до Нобеловата награда  през погледа на един българин.

Мечтата за оръжие срещу рака, което се крие в собствените сили на човешкия организъм, е на дневен ред от десетилетия. Оживява само в две лаборатории – едната на американеца Джеймс Алисън, а другата на японеца Тасуку Хонджо. Независимо един от друг те откриват непознати протеини, които пречат на имунитета сам да унищожава раковите клетки и успяват да ги блокират. Познание, което в началото на октомври 2018-та им печели най-голямото признание в науката.

“От време на време хората ми казват, че са оздравели от тежко заболяване, благодарение на моя метод. Това, повече от всичко, осмисля моето изследване и ме прави щастлив“, каза проф. Тасуку Хонджо.

В продължение на почти две години до японския професор Хонджо е българинът д-р Велизар Шиваров.

“Бях добре приет. Аз отидох там като лекар, за когото медицината се свеждаше до слушалката и скалпела и там за първи път хванах пипета, започнах от А и Б. Те бяха много толерантни, смятам, че бях отдаден, което за японците е много важно“, каза д-р Велизар Шиваров.

Българският имунолог участва и в някои от пробивите на Нобеловия лауреат. Последователност, която води и Велизар Шиваров към собствени пробиви в науката. С помощта на съпругата си разработва методи, с които се откриват мутации, причиняващи рак. Именно в битката на лекарите за ранна и прецизна диагностика се присъединяват учени от десетки други специалности. Едно от обещаващите направления - скритите възможности на рентгеновите лъчи, все още търси място в медицината.

Обнадеждаващи са и резултатите от изследванията при Лилия, която е в ремисия след левкемията. Остава клинично здрава в продължение на месеци дори когато лекарите спират лечението й. Това става възможно, след като през май 2017 г. Европейската агенция по лекарствата прави серия от проучвания и доказва, че новостите в таргетната терапия дават шанс за ремисия без лекарства.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари