БАБХ: Не е вярно, че изяждаме 90% от опасните храни
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Агенцията реагира след твърденията на „Активни потребители“ за мащабен паралелен пазар на негодни продукти
Българската агенция за безопасност на храните не може да се съгласи с твърденията на "Активни потребители" за това, че "по-голямата част опасните храни у нас стигат до пазара" и че "изяждаме около 90% от тях". По този начин БАБХ реагира на твърденията на д-р Сергей Иванов от "Активни потребители", че негодните храни стигат до училища и болници, съобщи bTV.
От миналата 2020 година, в част от проверките на млечните продукти в търговската мрежа, съвместни с други органи, бяха включени и представители на Асоциация "Активни потребители". Представителите на асоциацията имат инициативата за избор на обекти, които да бъдат проверени, както и за избор на храни, от които да бъдат взети проби за лабораторно изпитване. Контролният орган прилага прозрачност също в информирането на обществото и заинтересованите страни по отношение на констатираните резултати и предприетите мерки след извършените проверки.
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва официален контрол на всяко ниво от производството, преработката, съхранението, вноса и търговията с храни, изцяло основан на законодателството в сектора.
Припомняме, че само преди дни Антикорупционният фонд пак погна БАБХ заради инсинераторите за животински отпадъци. Те посочват, че с четири анекса от 15 декември 2020 г. БАБХ е удължила сроковете на действащите договори за обезвреждане на животински отпадъци, сключени през 2018 г. с фирмите изпълнители "Син кръст 2016" ООД (с ново име от 12 октомври 2020 г. "ИДДД Логистик" ЕООД) и "Еко БГ - СЖП" ЕООД.
Преди година Антикорупционният фонд осъди БАБХ да предостави информация за инсинераторите за животински отпадъци.
Вижте цялата позиция на БАБХ:
"Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва официален контрол на всяко ниво от производството, преработката, съхранението, вноса и търговията с храни, изцяло основан на законодателството в сектора. С цел по-голяма ефективност и прозрачност на дейността си, освен официалния контрол, Агенцията извършва и съвместни проверки с други контролни органи, напр. органите на реда, КЗП, браншови организации (пример за това са проверките на безопасността на млечните продукти на българския пазар с двете асоциации на млекопреработвателите в България) и представители на медиите.
От миналата 2020 година, в част от проверките на млечните продукти в търговската мрежа, съвместни с други органи, бяха включени и представители на Асоциация „Активни потребители“. Представителите на асоциацията имат инициативата за избор на обекти, които да бъдат проверени, както и за избор на храни, от които да бъдат взети проби за лабораторно изпитване.
Контролният орган прилага прозрачност също в информирането на обществото и заинтересованите страни по отношение на констатираните резултати и предприетите мерки след извършените проверки.
БАБХ не може да се съгласи с изразените твърдения за „паралелен пазар“, че „по-голямата част опасните храни у нас стигат до пазара“ и че „изяждаме около 90% от тях“. Резултатите обхващащи 2020 година и представени по-рано днес в ефира на bTV от директора на дирекция „Контрол на храните“ д-р Любомир Кулински са един от показателите за това, че контролът работи."
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта