Атанас Зафиров: Проектът FAST Danube 2 чака само подпис от румънска страна
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

За да стартира, проектът трябва да премине през съответната ратификация през българския парламент
България вече има готово решение по проекта за подобряване на корабоплаването по река Дунав FAST Danube 2, като очаква само подпис от румънската страна, за да стартира незабавно. Това стана ясно от изявленията на вицепремиера Атанас Зафиров след среща с румънския премиер Марчел Чолаку в Букурещ, съобщи БТА.
„Решението ни е представено на румънската страна под формата на конкретно споразумение. Проектът FAST Danube 2 очаква подпис от румънската страна и може да стартира веднага. Разбира се, след като премине през съответната ратификация през българския парламент", обясни Зафиров непосредствено след срещата.
Според българския вицепремиер, реализацията на проекта ще разреши множество проблеми, свързани с корабоплаването по река Дунав, като ще направи реката напълно плавателна през цялата година.
Стратегически инфраструктурни проекти
Зафиров подчерта, че FAST Danube 2 досега е представлявал една от основните пречки за започването на други важни двустранни проекти, които бяха обсъдени с румънския премиер - изграждането на мостове, различни съоръжения, фериботни връзки и създаването на условия за ускорено развитие на икономическите отношения между двете страни.
По отношение на конкретните срокове за тези проекти, вицепремиерът отбеляза, че преговорите за втория мост между Русе и Гюргево са в много напреднала фаза.
„Аз поставих много сериозно и въпроса за изграждане на мостово съоръжение между Силистра и Кълъраш, пак в контекста на взаимната свързаност, която е издигната в ранг на стратегически приоритет между двете държави", допълни той.
Икономически отношения и енергетика
По време на срещата в Букурещ бяха дискутирани и възможностите за оптимизиране на търговско-икономическите отношения между България и Румъния. Зафиров изрази задоволство от нивото на туристическите връзки, възможностите за създаване на съвместни туристически брандове за привличане на туристи от далечни дестинации, както и доброто сътрудничество в областта на охраната на границата чрез съвместни екипи между България, Румъния и Австрия.
Друга важна тема на разговорите беше хидроенергийният комплекс „Никопол-Турну Мъгуреле".
„Той е с 50-годишна давност и беше преподписан миналата година. За съжаление изборите в двете страни отложиха този проект. Надявам се той отново да бъде сложен на масата за разговори, тъй като е една отлична възможност за достъп до евтина, зелена електроенергия, в контекста на предстоящата реиндустриализация и в Европа, и в България, нуждата от евтин енергиен ресурс", обясни Зафиров.
Политически аспекти на сътрудничеството
Атанас Зафиров подчерта, че Румъния е вторият най-голям външнотърговски партньор на България и определи отношенията в областта на туризма и икономиката като отлични, а тези в сферата на отбраната и сигурността като добри.
Двамата лидери се съгласиха, че настоящият момент е подходящ за издигане на транспортната свързаност до ранг на приоритет между двете държави, особено в контекста на геополитическата обстановка и новите амбиции на Европейския съюз.
Зафиров разкри, че е провел и лична среща на четири очи с Марчел Чолаку в качеството им на лидери на социалистически партии, членове на Партията на европейските социалисти. Той изрази надежда, че Социалдемократическата партия ще запази статута си на най-голяма политическа сила в Румъния и сподели обща тревога от нарастването на националистически и крайно популистки настроения в Европа.
„Аз съм оптимист за избора, който ще направят румънските граждани. Пожелавам им успех", добави вицепремиерът.
В заключение, Зафиров изрази удовлетворение от функционирането на коалиционното управление в Румъния, определяйки го като пример за България при създаването на подобен тип управление между идеологически различни партии, които успяват да поставят държавния интерес над тяснопартийния.