Измръзналите овошки предвещават нулева реколта в Русенско
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2

Очаква се да се наложи да купуваме вносни плодове на цени над 10 лева за килограм
Неочакваните снеговалежи и ниските температури през пролетта на 2025 година са нанесли сериозни щети на овошките в цялата страна. Производители алармират, че реколтата от кайсии, череши и праскови е почти напълно компрометирана, което ще доведе до сериозен недостиг на българска продукция и драстично повишение на цените.
Студените температури са довели до измръзване на овощните дръвчета първо в Централна България, а впоследствие ситуацията се е оказала идентична и в северните региони на страната.
Синан Вейсал, заместник-председател на Браншова камара „Плодове и зеленчуци", посочва пред NOVA конкретни данни за размера на щетите: "Това важи основно в областите Русе и Силистра. В Силистра специално е традиционна култура и за съжаление на 99 процента от площите са заминали изцяло".
Повсеместни щети в страната
За втори път тази година критично ниските температури са причинили сериозни щети не само на ранните сортове, но и на по-късните. Според експерти, най-тревожното е, че са засегнати абсолютно всички овощарски региони в България.
"Заминаха и черешата, и прасковата, като основен регион за производство на праскова е Сливен, там щетите са тотални. В Русенско щетите по десертната праскова са много големи, при черешата също - над 90 процента от площите са засегнати. И в Кюстендил също положението е много зле. Кайсии съм сто процента сигурен, че няма да има, а черешите, дори да има, ще бъдат много малко", обясни Вейсал.
Цените на плодовете ще скочат драстично
Очаква се българските потребители да се наложи да купуват вносни плодове на значително по-високи цени. По думите на Вейсал, увеличението ще бъде драстично: "Ако приемем, че бяха три лева, сега очаквам цените да надхвърлят 10 лева".
Липса на механизъм за компенсация
Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че овощарите не могат да разчитат на гаранционния фонд за компенсации. Държавната помощ към момента е предвидена единствено за стопани със 100 процента пропаднали площи.
"Основният проблем за прилагането на този фонд е, че за да могат да ползват обезщетения от него земеделските производители, трябва да са застраховани. А в България плодовете се застраховат след 20 април, ние обаче сме извън този период, не можем да правим застраховки, което означава, че абсолютно отпадаме от гаранционния фонд", подчерта Синан Вейсал.
Тази ситуация поставя сериозни въпроси относно бъдещето на българското овощарство и необходимостта от по-ефективни механизми за подкрепа при природни бедствия.
Докладвай този коментар за нередност
×Мутраген: Кретен, те са производители продаващи турски кайсии, няма нарушения на закона. Олигофрен смотан, айде яж ми ръдете и недей да питаш за сливи тая година.
Докладвай този коментар за нередност
×име: Ако след месец-два на пазара има хора, които продават кайсии и череши и други сезонни плодове и твърдят , че са производители, кого да информирам - прокуратурата или НАП? И моля да не стартирват автомоатично клиповете, защото не желая да ги гледам! Ако имам такова желание, ще си го пусна сам!