Ахмед Доган е българският „Мили Ванили“ в бизнеса - нови разкрития
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Една от големите корупционни схеми на предишното управление - удълбочаването на Варненското езеро. 400 млн. лв. за дейност, която струва поне два пъти по-евтино лъсна днес в Народното събрание
Народният представител от "Да България" Антоанета Цонева разкри мащабна корупционна схема, свързана с пристанището на Доган - ТЕЦ Езерово по време на изслушването на служебния министър на транспорта Георги Тодоров:
" Защо проектът за удълбочаване на канали 1 и 2 в Пристанище Варна е изключително важен? Заради голямата и мистерия и тайна, в която продължава да е обвит.
Става въпрос поне за 435 млн. лв., които са инвестирани в удълбочаване на каналите на Варненското и Белославското езеро.
Какво обаче е притеснителното? Абсолютната непрозрачност при реализацията на този проект.
От тази матрьошка от договори между фирми в нито един момент няма обществена поръчка. Всичко се реализира по любимия подход на правителството на ГЕРБ, т.нар. инхаус, по модел на “Автомагистрали” ЕАД.
Опитите на медиите и нашите опити да получим повече информация за тези договори, за техните условия, за техническите проекти удряха буквално в стената.
Копчето скоростно се натиска от момента, в който през 2019 г. Ахмед Доган става собственик на ТЕЦ Варна и прилежащото пристанище “ТЕЦ Езерово”.
В онзи момент институциите започват да действат с огромна скорост, отделят се средства, започва инхаусът, заобикалят се обществените поръчки.
Виждаме, че дълбачките се движат само по трафик и траектория, която осигурява достъп именно до пристанището в Езерово и другите 14 порта нямат никакъв интерес.
Питаме защо са сключени тези договори, защо размерите им са такива, защо заобиколихте ЗОП и смятате ли, че защитавате интереса на другите частни агенти?", каза Цонева
Нейният съпартиец Ивайло Мирчев също се включи с питане към служебния министър:
"Г-н министър, г-жа Цонева излезе да ви разкаже една корупционна схема, свързана с г-н Доган, пък вие рецитирате Търговския регистър.
Това не е уважително към народните представители, защото на конкретен въпрос, свързан с очевидна корупционна схема, аргументите са финансовите отчети на дружествата.
Години наред „Агрополихим“, „Девня Цимент“, „Солвей Соди“ – едни от най-големите български предприятия, искаха това удълбочаване да го има. То не се случи.
В момента, в който г-н Доган си купи ТЕЦ–а, българската държава рязко отдели 400 милиона лева за това удълбочаване.
Българският „Мили Ванили“ в бизнеса е г-н Доган. Фасадно прави бизнес, обаче отзад държавата върши цялата работа.
Как, г-н министър, си обяснявате това изключително мобилизиращо поведение на българските институции от момента, в който г-н Доган си купува теца, а не години преди това?", попита Мирчев.
Дронове атакуваха Одеса
Тошко Йорданов: Държавата харчи пари, които няма
Референдум за паметника на Бузлуджа
Васил Найденов: Работя от 18-годишен, но държавата ме остави...
Задържаха мъж за блудство с 12-годишно момиче в Русе