7 любопитни фактa за Русе
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Русе е петият по големина град в България
Русе често е наричан Малката Виена заради многобройните сгради-паметници на културата, в чиято архитектура са застъпени стиловете необарок, модерн, неокласицизъм и сецесион. Символи на града са Доходното здание и Паметникът на свободата. Ето и няколко интересни факти свързани с града.
1. Традицията повелява всяка двойка младоженци да постави цветя на Паметника на Свободата в деня на сватбата си. Това се прави и до днес.
2. В Русе е роден Елиас Канети - носител на Нобелова награда за литература през 1981 г. Елиас Канети описва Русчук така: "Русчук, в долното течение на Дунав, където съм се родил, беше чудесен град за едно дете и ако кажа, че той беше в България, давам непълна представа за него, тъй като там живееха хора от най-различен произход и само за един ден можеха да се чуят седем или осем езика".
3. Старите русенци още помнят студените зими, когато Дунав замръзвал и от Румъния по леда пристигали вълци.
4. Сградата, известна в Русе като Двореца на Батенберг всъщност никога не е служила като резиденция на монарха, тъй като е завършена след неговото оттегляне от престола. Днес там се помещава Регионалният Исторически Музей, където сред експонатите се намира и боровското златно съкровище.
5. Кюнт Капу е единствената запазена порта от крепостната стена на стария Русе. Буквално Кюнт Капу се превежда като вратата с тръбата, тъй като покрай нея е минавал тръбопровод (кюнт). Според клаузите на Берлинския мирен договор от 1878 всички крепости в Княжество България са разрушени. От Русчушката крепост е запазена само тази порта и нейната обкована с желязо врата. Смята се, че така са изглеждали и вратите на българските средновековни порти.
6. Тракийците, живели през I-IIв пр. Хр. по русенските земи са били заможни. За това учените съдят по намереният материал от домашни свине. Свинете по това време са били считани за деликатес.
7. Най-клюкарското място в града се нарича... "Лайното" - групичка от кафенета под около 10-на дървета на централния площад до Съдебната палата. Името идва от птичките, които кацат по дърветата и "облагородяват" посетителите както с песни, тъй и с други работи.
Жител на Копривщица: Чинките загинаха от пукотевиците
Собственикът на конете от катастрофата в Кюстендил ще бъде...
Нова авария на тръбопровода във Варненското езеро
Как се стигна до боя между две жени на АМ "Струма"?
Мъж дължи 100 000 лева на Община Дупница, получени по...