КАТ започва проверките за зимни гуми
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 7
Няма конкретен отговор на въпроса колко сезона можем да изкараме с едни и същи гуми
"Пътна полиция" ще глобява шофьорите, които не са изпълнили изискванията по Закона за движение в зимни условия, считано от 15 ноември. Едно от тях е смяна на гумите с такива с подходящи за сняг. Санкциите ще бъдат в размер на 50 лева.
През последния "гратисен ден" се извиха опашки пред пунктовете. Според Закона за движение по пътищата от 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да са със зимни гуми или дълбочината на протектора им да бъде до 4 мм.
"Лятната гума е създадена с такъв тип материали и компоненти, които да позволяват тя да осъществява добър контакт с пътната настилка при по-високи температури. Прави и канали за отвеждане на водата при по-висока скорост. От друга страна, зимната гума е съставена от каучук, който е много по-устойчив при температурите под 6 градуса. Лятната гума се втърдява при температури под 6 градуса, а зимната запазва своята структура", поясни търговският представител във фирма за гуми Марин Сираков, предава Bulgaria On Air.
Той подчерта, че са създадени универсални европейски етикети, на които са написани всички параметри.
"Сред тях са разход на гориво или съпротивление при търкаляне - колкото по-близо до буква А, толкова по-добре. Вторият параметър е сцеплението на мокро - отново колкото по-близо до буква А, толкова по-добре. Третият параметър е шум, който гумата издава при движение във външна среда", коментира Сираков.
Според него няма конкретен отговор на въпроса "колко сезона можем да изкараме с едни и същи гуми", тъй като те трябва да бъдат инспектирани редовно и да бъдат поддържани в работно налягане.
Докладвай този коментар за нередност
×House M.D.: Защо лъжете? Никъде в закона няма изискване за зимни гуми, а за гуми, подходящи за зимни условия.
Докладвай този коментар за нередност
×Гумите - пояснението:: ИМА ЛИ ЗАКОН ЗА ЗИМНИ ГУМИ В БЪЛГАРИЯ публикувана от E-gumi Има ли закон за зимни гуми в България? Това е първият от двата ключови въпроса, които изникват у шофьорите, щом есенното слънце отстъпи на мрачната сивота на дъжда. Вторият логично е свързан с първия - задължителни ли са зимните гуми в нашата страна между 15 ноември 2022 и 1 март 2023 г.? Терзанията на българския шофьор са оправдани заради серията от разнородни публикации от най-различни медии. Ние обаче знаем отговорите и на двата въпроса и ще ви ги дадем сега. Те са кратки и еднозначни за всяко от питанията: “не”. В България няма закон за зимни гуми през 2022 г. и това не е задължително условие автомобилът да има право да е на пътя в студените месеци. Екипът на E-gumi все пак ще изясни объркванията в текста по-долу. Освен това ще ви даде и безценни съвети как да процедирате в студените месеци на годината. Прочетете и ще научите достатъчно, за да карате спокойно и безопасно автомобила си. Закон за зимни гуми няма, има разпоредби в Закона за движение по пътищата. Този закон всъщност е най-променяният в новата историята на България - в него има над 96 поправки, откакто е приет през 1999 г. През април МВР предложи 97-ата промяна, после в края на 47-ото Народно събрание се заговори за изцяло нов закон, но не стигна времето за такъв. Иначе в края на 2016 година депутатите приеха изменение в ЗДП на второ четене в член 139. Според него от 15 ноември до 1 март шофьорите са длъжни да карат с „гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми, чиято дълбочина на протектора е не по-малка или равна на 4 мм”. Тоест спокойно може да карате с всесезонни, че дори и летни гуми, при условие, че имат протектор с дълбочина в нормата. Затова го знайте: глоба без зимни гуми няма да ви се стовари на главата. Глобата за шофиране с износени или повредени гуми е 50 лева. Това обаче е общата сума, а не за всяка проблемна гума, както понякога сплашват патрулиращите служители на КАТ. Принудително-административната мярка „спиране от движение” не се прилага при протрит грайфер, тъй като това не е тежка техническа неизправност по смисъла на чл.101 от ЗДП. Автомобилът може да бъде изваден от движение само в случай на разкъсване на повърхността на гумата.
Докладвай този коментар за нередност
×Според Закона:: ЗДвП, посл. изм. ДВ. бр.84 от 8 Октомври 2021г. Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат: 4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.
Докладвай този коментар за нередност
×Иван Иванов: Унизително е, КАТ да се "грижат" за живота ми по такъв начин- "дневни" светлини, колани, "зимни " гуми! А зимата започва от 22 ДЕКЕМВРИ, все пак! Това са лобистки "закони", приети от Парламентарната мафия , за даправи катаджиите , "гумарите" , и сервизите за смяната на крушки! След тези "мерки" , намаляха ли катастрофите?!
Докладвай този коментар за нередност
×Бай хуй: Тъпият автор на статията има ли отговор навъпроса: може ли със всесезонни гуми?