Знаете ли защо паспортите са само 4 цвята?

1
Международният паспорт е ключът oт вратата на чуждите държави
Международният паспорт е ключът oт вратата на чуждите държави

Международният паспорт е ключът oт вратата на чуждите държави.

Може да не сте забелязали до сега, докато чакате на опашката пред гишето на летището, че тези документи за пътуване винаги са само в няколко конкретни цвята.

Те са в червено, зелено, синьо и черно, обяснява Хрант Богосян – вицепрезидентът по маркетинга на интерактивната онлайн база данни Passport Index, цитиран от Хроникъл бг.

Цветовете на кориците, разбира се, са с различни нюанси на тези основни цветове. „Всеки един оттенък на кориците се отличава ярко от другия. На практика има много цветове паспорти“, разкрива Богосян. Процесът на избиране на цветовата гама има „всевъзможни сценарии“. Всяка страна си избира определен цвят, казва още вицепрезидентът.

„Членовете на Европейския съюз използват бордо, докато държавите от Карибския басейн избират синия цвят“, обяснява експертът.

Възможно е върху корицата на паспортите да има географски или политически мотиви. „Някои може да твърдят, че изборът на бордото има нещо общо с комунистическото минало“, казва Богосян. Той добавя, че сините паспорти като цяло са характерни за страните от „новия свят“ – Северна Америка, Южна Америка, Океания и други.

Някои страни избират цвета на кориците на паспортите си според религията си.

„Повечето ислямски държави използват зелени паспорти, поради важността на цвета в тяхната религия“, казва Богосян. Зеленият цвят се смята за любим на пророка Мохамед и също е „символ на природата и живота“, твърди редакторът на Slate Кристофър Бийм . Така зеленото се превръща в „естествено съчетание на исляма и Близкия изток.“

Други народи избират индивидуални стилове, които отразяват техния национален характер и идентичност.

„Швейцарските паспорти са ярко червени“, дава пример Богосян. „Паспортът на Турция се е променил до бордо, което би могло да е тълкува като израз на надеждата да стане част от Европейския съюз“

Любопитен е случаят на САЩ, които са сменили няколко различни цветове – червено, зелено, а сега и синьо.

Цветовете на паспортите имат и голяма връзка с практичността. Понякога цветовете на документите се свеждат и до това да бъдат лесно откриваеми, за да са на разположение сред багажа.

„Производството на паспортите е сериозно контролиран процес. Това се прави само от няколко компании в цял свят“, разкрива още Богосян.

„Картонът, който се използва за направата на паспортите, обикновено се доставя от трета страна. Следователно пристига само в определени цветови вариации, за да отговаря на необходимите стандарти“, разкрива още експертът.

В момента дизайнът на паспортите навлиза в нова ера. През последните десетилетия няма драстични промени във външния им вид, но като всичко на този свят и там скоро ще има осезаема промяна.

„Ще бъде вълнуващо, тъй като вече има някои страни, които искат да въведат нови функции на тези документи, за да се отличават паспортите им“, отбелязва Богосян.

На страниците на паспорта на Финландия, например, има нарисуван лос, който се движи докато разлистваш бързо документа. Някои от най-атрактивни паспортни дизайни включват „скрити“ картини.

Такива са документите на Канада, Великобритания, САЩ и Китай, като щампованите тайни изображения се виждат само на UV светлина.

Според Богосян, Великобритания има един от най-уникалните международни паспорти – паспорт на пратеника на Кралицата, който се притежава от много малко група служители, които носят важна информация от Британските посолства до чуждите дипломатически институции.

Извън четирите основни цвята на кориците на паспортите, Богосян отбелязва, че Канада е една от страните, чиито граждани използват бели паспорти като временни документи за пътуване.

Норвегия предлага паспорти в различни нюанси с лъскав минималистичен дизайн.

Източник: chronicle.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари